גירושין בהסכמה

לקבלת ייעוץ וקביעת פגישה
מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!​

עבור רבים, רק עצם אמירת המילה 'גירושין' מעלה שלל קונוטציות של ריבים, הוצאה כלכלית אדירה ומאבק משפטי אינסופי. עם זאת, יש יותר מדרך אחת להתגרש, וזוגות המעוניינים לסיים את נישואיהם ללא מאבקים יכולים לעשות זאת באמצעות גירושין בהסכמה. גירושין בהסכמה פירושו שיח נינוח ומכבד שבו כל אחד מן הצדדים מרגיש חופשי לדבר על הצרכים והרצונות שלו ולתאר כיצד הוא רואה את חייו לאחר הגירושין, ולהגיע לעמק השווה באמצעות משא ומתן באוירה נעימה, ולהתגרש יפה על כוס קפה. 

מהו הליך גירושין בהסכמה?

גירושין בהסכמה הינו מונח המתאר גירושים בהם בני הזוג בוחרים ללכת בדרכי נועם של שלום ופשרה וכך חוסכים מעצמם הרבה מאד תסכול, סערות רגש, הוצאות כלכליות כבדות, חרדה מפני העתיד, ורגשות של טינה וזעם כלפי בן הזוג שאך לפני זמן לא רב חלקו איתו את יצועם. חשוב לזכור שיש חיים לאחר הגירושין, וזוגות רבים עדיין צריכים לשמור על תקשורת טובה למען הילדים שיש לגדל בשיתוף פעולה ואלמנטים נוספים שעליהם להמשיך ולבצע יחדיו. גירושין בסכמה מניחים את היסודות להמשך שיתוף פעולה מועיל גם לאחר הגירושין והפרידה. וגם אם יש לכם טענות קשות האחד נגד השני, אתם הרי עומדים לסיים את הקשר ולפנות איש איש לדרכו. לכן אין סיבה שלא תנהלו את סיום הקשר שלכם באופן הדדי ומכבד, תוך הקשבה לרצונות ובקשות הצד השני, וניהול משא ומתן בדרכי נועם עד אשר תוכלו לפנות כל אחד למסלול החדש שבחר לחייו. 

למי זה מתאים?

גירושין בהסכמה מתאים בעיקר לזוגות שמרגישים שהם יכולים לדבר זה עם זה, או לכל הפחות להקשיב, וברצונם לסיים את נישואיהם בהליך מהיר אשר חוסך גם כסף וגם עצבים, ויש לכם יכולת תקשורת טובה מתוך מטרה להמשיך בשיתוף הפעולה ההדדי גם לאחר הגירושין. לעומת זאת, זוגות אשר סובלים ממחלוקות קשות או אלימות בתוך המשפחה, סביר להניח שיתקשו להגיע לעמק השווה באמצעות הליך גירושין שאינו מערב את בית המשפט.

כיצד מתנהלים גירושים בהסכמה?

גירושים בהסכמה יתנהלו באופן אינטימי הכולל את בני הזוג בלבד ואת עורך דינם. הליך זה מבוסס על התחשבות ופשרה, ועל כן יתנהל באופן של דו-שיח והקשבה הדדית. במהלך הפגישות, יתבקשו הצדדים לדון על תנאי גירושיהם, ולהציג את ציפיותיהם באשר לעתידם כזוג גרוש. עורך הדין יאזין לבקשותיהם של הצדדים, ויעניק להם תוקף משפטי מחייב באמצעות כינון הסכם גירושין. ישנם מספר תחומים שנהוג להסדיר במסגרת הסכם גירושין:

1. חלוקת רכוש

זוגות רבים מחזיקים ברכוש משותף, כמו נדל"ן, רכבים, חשבון בנק ואפילו חובות או משכנתאות. בהסכם הגירושין יש להסדיר את חלוקת הרכוש והחובות מראש על מנת להימנע מסכסוכים עתידיים ולוודא כי החלוקה נעשית באופן ההוגן והמתחשב ביותר, המקובל על שני הצדדיים.

2. הסכמי משמורת

הורים לילדים צריכים לדאוג מראש לזמני שהייה, שנקראו בעבר הסדרי ראייה. האופציות המקובלות הן משמורת משותפת (כלומר, שני ההורים מטפלים בילד כמות זמן זהה) או משמורת מלאה (אחד ההורים, לרוב האם, מטפלים בילד ומגדלים אותו בביתם, ואילו ההורה השני משלם מזונות וזוכה לזמני שהייה חלקיים ומוגדרים מראש). בכל הקשור לילדים, מומלץ ליצור תיאום ציפיות מראש על מנת להימנע מסכסוכים סביב הטיפול בילדים שעשויים להשפיע על הילד לרעה. מומלץ שנושאים רגישים כמו אלו יטופלו בליווי עורך דין לענייני משפחה.

3. מזונות וטיפול בילדים

הורים יכולים להגדיר מראש את סכום המזונות לפי צרכי משפחתם וצרכי הילד, וכמובן בהתאם לזמני שהייה. בנוסף, יש תחומים נוספים שמומלץ להסדיר מראש בהיותם קריטיים לגידול הילד – לדוגמא, הורים רבים בוחרים להגדיר מראש בהסכם הגירושים כי המרחק בין בתיהם לא יעלה על מרחק מסוים, על מנת להקל על הגידול המשותף של הילד. כמו כן, הורים רבים יבקשו להגדיר מראש בהסכם כי אף הורה לא יוכל לעבור עם הילד לחו"ל. יתרה מזאת, קיימת האפשרות להגדיר מראש בהסכם הגירושים את חזון ההורים באשר לגידול הילד. זאת אומרת, הם יכולים להגדיר מראש את הערכים שהם רוצים להעניק לו  במעמד ההסכם, או דברים נוספים החשובים להם לגידולו של הילד. יצירת הסכם מסודר בנושאים אלו מסייעת להורים להגדיר את ציפיותיהם על פני מסמך משפטי ולוודא כי שני ההורים מסכימים על אותם דברים.

3. פתרון סכסוכים עתידיים

ניתן להגדיר מראש כי כל סכסוך עתידי יטופל באמצעות מגשר או עורך דין ואפילו לקבוע מראש את זהותו. בדרך זו, בכל פעם שיתגלע סכסוך או ויכוח שלא ניתן ליישב אותו באמצעות שיח, ניתן יהיה לפתור אותו באמצעות מפגש עם אותו אדם בעל מקצוע. 

היתרונות של גירושין בהסכמה

להליך הגירושין בהסכמה יתרונות רבים. עצם מהותו בשיח מכבד וענייני שכל מטרתו להביא למענה לציפיותיהם ולצרכיהם של שני בני הזוג, ולהביא לשיתוף פעולה איכותי יותר לאחר הפרידה. הליך זה בהחלט עדיף על התנצחויות ממושכות בבתי המשפט, הוצאות כספיות כבדות ולחץ נפשי רב. 

בית הדין הרבני

חשוב לזכור שאם התחתנתם ברבנות עדיין תאלצו לגשת לבית הדין הרבני על מנת לעבור גירושין כדת משה וישראל. הליך הגירושין ברבנות אינו סותר את הסכם הגירושין שכתבתם, אך הוא הליך שהינכם מחויבים לעבור. כמו כן, באפשרותכם לגשת לבית המשפט על מנת לקבל אישור על הסכם הגירושין, כך שיקבל משנה תוקף כפסק דין חלוט. החשיבות של קבלת אישור מבית משפט לענייני משפחה טמונה בכך שכל שינוי שאחד ההורים רוצה לעשות בהסכם יצריך אישור מבית המשפט ולא ייעשה על דעת עצמו.

היעזרות בעורך דין לענייני משפחה

בבואכם לבדוק האם הליך גירושין בהסכמה הוא ההליך המתאים ביותר עבורכם, עליכם למצוא עורך דין לענייני משפחה הבקיא בנושא ובעל ניסיון ביצירת הסכם גירושין. מלבד ידע משפטי רב, הליך זה מצריך מעורך הדין לגלות רגישות רבה וסבלנות. עורכת הדין הלנה שמחי מתמחה בדיני משפחה ובהסכמי גירושין ומזמינה אתכם לייעוץ ללא התחייבות, על מנת שנבין יחדיו מהו אפיק הפעולה הנכון ביותר עבורכם.

_עוד דיני משפחה, גירושין וירושה הלנה שמחי - גירושין בהסכמה

שאלות ותשובות - גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה הם כל הליך גירושין בו הזוג מתגרש באופן הדדי ומכבד ותחת הסכמה משותפת לנהוג בשלום ולהגיע להסכמות במהירות. מדובר בהליך גירושין שיימנע ממאבקים וילך בדרך של הסכמות ופשרות.

הליך גירושין בהסכמה הוא אמנם אידיאלי אבל לא מתאפשר במצבים רבים בהם בני הזוג שרויים במחלוקות כבדות, מסוכסכים ופגועים. ישנם מקרים בהם מעורבים בגירושין אלימות או התעללות ובמקרים כאלה רבות יהיה צורך בבית משפט שיתערב.

גירושין בהסכמה הם תהליך שהוא לרוב קצר ונעים, נגמר מהר ומורכב מפשרות רבות. גירושים בהסכמה כוללים את כל מרכיבי ההחלטות בגירושין, כמו הסכמי המשמורת, חלוקות הרכוש והנכסים, קביעת המזונות, ועוד.

גירושין הסכמה עדיפים על פני כל הליך אחר של גירושין שהינו מלא במחלוקות ואי הסכמות, גם בגלל שהתהליך הרבה יותר נעים ומהיר אך בעיקר כי בני הזוג זכאיים להחליט בעצמם על החלוקה ולהימנע ממצב בו בית המשפט מחליט עבורם בנושאים כה יסודיים בחייהם.

שתפו בקליק
Picture of עו"ד הלנה שמחי
עו"ד הלנה שמחי

עורכת דין הלנה שמחי הינה מומחית בתחום דיני משפחה.
היא בעלת משרד עריכת דין מוביל, כיהנה כסגנית ועדת בתי משפט לענייני משפחה מחוז מרכז, כהנה כסגנית וועדת בתי דין רבניים מחוז מרכז, כיהנה כחברה בועדת ניסוח משפטי של לשכת עורכי דין מחוז ת"א והיא מוזמנת מידי שנה להרצות בכנסים בינלאומיים בכל הקשור לדיני משפחה, גירושין והורות משותפת.

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 114 ביקורות
×
js_loader