עורך דין גירושין

עורך דין גירושין הוא איש מקצוע חשוב במציאות העכשווית בה אחד מכל שלושה זוגות בממוצע מתגרש. הליך הגירושין הוא מורכב, בעל השלכות כלכליות, חוקיות והוריות רחבות. ההליך מתחיל למעשה ברגע שבו זוג מחליט לפרק את החבילה. כבר בשלב הזה צריך להיוועץ בעורך דין על מנת לקל הסברים על האפשרויות שעומדות בפניכם, מה יהיו ההשלכות של החלטה כזו, כיצד יראה התהליך ואילו החלטות אתם תצטרכו לקבל. לפניכם כמה מהנושאים המרכזיים בהליך הגירושין:

 

החשיבות בבחירת עורך דין גירושין

בנוסף לליווי ולייצוג משפטי בכל השלבים של הליך הגירושין, עורך הדין שלכם הוא גם האדם שיאבק בשמכם וידאג למצות את כל הזכויות שמגיעות לכם. לא משנה איך יתנהל ההליך ואילו רגשות יהיו מעורבים בו, הצורך בעורך דין מומחה, בעל ותק וניסיון שמכיר את כל החוקים והנהלים בתחום, הוא חיוני כדי לאפשר לכם להשיג את מבוקשכם ולהבטיח את זכויותיכם בדרך הטובה והמהירה ביותר, בשבילכם ולמענכם.

יחד עם מומחיות ומקצועיות, חשוב לבחור בעורך דין עם חמלה ואנושיות. הליך הגירושין הינו מורכב ביותר ומערב בתוכו רגשות עזים, תבחרו באדם שאיתו תרצו 'לבלות' את השעות הרבות בהליך מורכב שכזה.

 

פתיחת תיק גירושין

על מנת להתחיל בהליך גירושין יש לגשת לבית משפט או לבית הדין הרבני על מנת להגיש תביעה לגירושין. כאשר הצדדים הסכימו ביניהם על הליך הגירושין ותנאיו, הם יגישו את ההסכם לבית המשפט לעייני משפחה או לבית הדין הרבני כדי שיאשר זאת.

 

הסכם גירושין

כאמור, עומדת לבני זוג אופציה לערוך ביניהם הסכם גירושין, בהסכם ייקבעו את התנאים והאופן בו הם מעוניינים לפרק את הנישואין ולהחליט יחד על כל ההשלכות שנובעות מפירוק זה. הסכם הגירושין הוא משפטי, נערך באמצעות עורך דין וכולל התייחסות למגוון העניינים הקשורים לגירושין:

 • סידור הגט אותו נותן הבעל לאישה
 • חלוקת הרכוש בין בני הזוג
 • חלוקת החובות
 • ענייני המשמורת על הילדים
 • האופן בו תתקבלנה החלטות לגבי הילדים בעתיד
 • הדרך בה יכרעו מחלוקות עתידיות הנוגעות אליהם
 • שיעור המזונות אשר ישולמו לילדים ועוד

היתרון המרכזי בעריכת הסכם גירושין הוא ביעלות שלו והיכולת שלו לחסוך זמן יקר בדיונים בבתי משפט בהליך הגירושין. הסדר שכזה צריך לקבל אישור של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני על מנת שיהיה לו תוקף משפטי.

 

הדין הדתי בענייני גירושין

במדינת ישראל הדין האישי שחל לענייני נישואין וגירושין נתון באופן בלעדי לדין הדתי, כאשר כל אדם ידון לפי ההשתייכות הדתית שלו: יהודים בבתי דין רבני, נוצרים על פי דין הכנסייה ומוסלמים על פי דין השריעה. חשוב לדעת שנישואים בין בני דתות שונות אינם אפשריים במדינת ישראל.

לעניין הגירושין, גם אם בני הזוג נישאו כדת משה וישראל ברבנות וגם אם נישאו בנישואים אזרחיים, הגירושין מתרחשים בין כותלי בית הדין הרבני.

מעבר למתן הגט והביצוע של הגירושין עצמם אשר יכולים להתרחש רק על פי הדין הדתי בבית דין רבני, בשאר התחומים הנלווים להליך הגירושין כגון מזונות, חלוקת רכוש, משמורת על הילדים, קיימת לבתי הדין ולבתי המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה.

המוסד הראשון אליו מובאת בקשה לדיון הוא יהיה זה שידון בו. כך נוצר מצב של 'מרוץ סמכויות' – יש לכל אחד מבני הזוג אינטרס למהר ולהגיש את התביעה למוסד אשר לדעתו ייטיב עמו, בשל העובדה שלדין הדתי והאזרחי השלכות שונות. תפקיד עורך הדין בסיפור הוא לייעץ באיזה מוסד עדיף לבחור ולמהר להגיש את התביעה לפני בן הזוג השני.

 

גט

מתן גט

כאמור, יהודים בישראל יכולים להתגרש אך ורק בבית דין רבני המתנהל על פי ההלכה היהודית. לאחר שעומדת תביעת גירושין שהגיש אחד מן הצדדים, הגירושין מתבצעים באמצעות גט: מסמך הלכתי העשוי מקלף עליו כותב הבעל בעט דיו באמצעות כתב ידו נוסחה מקובלת לגירושין.

לאחר שנכתב הגט הוא נמסר לאישה בנוכחות שלושה דיינים ושני עדים. לאחר מסירתו האישה מוכרזת כמגורשת, בית הדין מכריז על סיום נישואיהם של בני הזוג והם ראשים להינשא לאחרים.

 

סרבנות גט

סרבן גט

מאחר והגט תלוי לרוב ברצונו הטוב של הגבר, עומדת לו כביכול הבחירה האם לגרש את האישה או לא. במצב בו הבעל מסרב לתת גט לאשתו, בית הדין ישתדל להימנע מלכפות על הבעל למסור את הגט לאשתו, ויפסוק שמוטלת עליו חובה לגרש את אשתו או ימליץ לגרש אותה.

יחד עם זאת, כאשר הבעל מסרב לתת גט לאשתו עומדות לבית הדין סנקציות שונות אותן ניתן להטיל על הבעל ויש בהן כדי לגרום לו להעניק את הגט לאשתו.

סמכות בית הדין להטיל סנקציות מוטלת רק לאחר שהוגשה בקשה להטלת הסנקציות ולאחר שבית הדין ישב ושמע את טענות שני הצדדים בעניין.

לבית הדין קיים מרחב בחירה אילו סנקציות ברצונו להטיל. הסנקציות אותן יכול בית הדין להטיל על הבעל הן רחבות ונעות בין עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות על רישיון נהיגה וחשבון הבנק ועד לצווי מאסר בפועל.

 

סרבנית גט

מאחר וגירושין צריכים להתבצע בהסכמת שני הצדדים ולא ניתן לגרש אישה בעל כורחה, גם אישה תוכל להיחשב כסרבנית גט, וגם עליה ניתן להפעיל לחצים שונים כדי לגרום לה לקבל את הגט.

עם זאת, ההשלכות על גבר שאשתו מסרבת לתת לו גט הן חמורות פחות. בהלכה היהודית, גבר מסורב גט יכול במקרים מסוימים לקבל היתר להינשא לאישה נוספת, מה שלא ייתכן במקרה של מסורבת גט.

בנוסף, אישה מסורבת אשר עדיין נחשבת לנשואה המביאה ילד לעולם עם גבר אחר, הילד ייחשב לממזר ויסבול ממעמד הלכתי מופלה, לא כך במקרה של גבר מסורב גט אשר מביא לעולם ילד עם אישה אחרת.

אם כך, למרות שגם אישה אשר מסרבת ליתן גט לבעלה עלולה לסבול מסנקציות, ההשלכות אשר יוטלו על גבר מסורב הן שונות ולכן קיים פער משפטי מסוים בין הבעל לאישה במצב של סרבנות גט.

גם בנושא זה, החשיבות של עורך דין מנוסה אשר ילווה את הצד השני וייעץ לו כיצד לפעול ובאיזה אופן היא קריטית ביותר, על מנת להביא לתוצאות המיטיבות.

 

מזונות

על פי ההלכה היהודית, אישה נשואה זכאית למזונות, כלומר, לתשלום חודשי מבעלה. כל עוד בני הזוג נחשבים לנשואים באופן רשמי, גם אם הם מצויים בהליך הגירושין, זכאית האישה למזונות עד אשר ניתן פסק דין גירושין של בית דין רבני הפוטר את הבעל מתשלום מזונות על פי החוק.

 

מזונות ילדים

הבעל חייב בתשלום מזונות לילדיו לאחר הגירושין. גם במצב בו הוא אינו חי עם ילדיו ביום-יום, מחויב הוא לדאוג להם מבחינה כלכלית. את תשלום המזונות הוא מעביר לאשתו לשעבר כאשר היא האחראית על משמורת הילדים. עם זאת, כאשר שני ההורים מצויים במשמורת משותפת על ילדיהם, מחויבים שניהם בתשלום המזונות בהתאם לרמת ההשתכרות של כל אחד מבני הזוג.

גובה המזונות יקבע בהתאם לצרכים של הילדים ולגובה הכנסות ההורה, כאשר המזונות צריכים לספק את צרכיהם הבסיסים של הילדים כגון מזון, מגורים, חינוך, בריאות, ביגוד ועוד.

כאשר האב לא משלם מזונות לילדיו, על מנת שנטל התמיכה בילדים לא ייפול על האישה לבדה, יכולה היא להגיש תביעה לתשלום מזונות בשם ילידיה, אשר יאכפו באמצעות ההוצאה לפועל או ביטוח לאומי.

על פי החוק תשלום המזונות מתבצע עד שהילדים מגיעים לגיל 18.

עם זאת, במציאות הישראלית בה לאחר גיל 18 צעירים משרתים בצבא ולכן הם עדיין זקוקים לתמיכה כלכלית מהוריהם, חובת תשלום המזונות ממשיכה, אך היא יורדת לשיעור של 1/3 מהסכום לו היו זכאים הילדים כאשר נחשבו הם לקטינים. אם יצליח האב להוכיח שהילד בזמן השירות הצבאי יכול לכלכל את עצמו, לא יהיה מחויב בתשלום דמי המזונות.

 

משמורת על הילדים

כאשר לזוג המתגרש יש ילדים, נלווה להליך הגירושין עניין משמעותי נוסף שיש להכריע לגביו והוא מי מבני הזוג יהיה אחראי למשמורת על הילדים? במצב בו אין הסכם גירושין המסדיר את הנושא, ההכרעה תתבצע על ידי בית הדין הדתי או בית המשפט לענייני משפחה על פי העקרון המנחה במשמורת ילדים:

"טובת הילד"

מהי ההחלטה אשר תיטיב ביותר עם הילד? על מנת לקבל החלטה זו, בית המשפט יבדוק כמה נתונים וביניהם:

זמינות ההורה ומסוגלות הורית, הצרכים והאינטרסים של הילד, וחוות דעת מקצועית מגורמים רלוונטיים. חשוב לדעת שבעניין זה לבית המשפט קיים שיקול דעת רחב בקביעתו למי להעניק את המשמורת, וגם כאשר הנושא מוסדר בהסכם גירושין, בית המשפט יכול להתערב ולהחליט אחרת אם ההסכם לדעתו פוגע בטובת הילד.

בנוסף, על פי חזקת הגיל הרך הקבועה בחוק, ילדים עד לגיל 6 יישארו במשמורת האם. זוהי חזקה העשויה להשתנות כאשר קיימות סיבות המצדיקות קביעה אחרת.

מעבר לגיל 6, המשמורת תיקבע על פי העיקרון של טובת הילד, בלי העדפה למשמורת האם.

 

קיימים שני סוגים של משמורת

משמורת משותפת

לשני ההורים יחד יש משמורת מלאה והם מגדלים את הילד באופן שווה. על מנת שסוג זה של משמורת ייבחר יש להוכיח שבין ההורים קיימת תקשורת טובה ועליהם להתגורר בסמוך אחד לשני. לרוב משמורת כזו תיקבע בהסכם הגירושין.

משמורת מלאה

לאחד מבני הזוג יש את המשמורת על הילד, וההורה השני מקבל זמנים מגדרים ומוגבלים בהם יוכל להתראות עם הילד.

 

במקרים בהם הנסיבות משתנות, גם סוג המשמורת שנקבע והיקפיו יכולים להשתנות בהתאם.

 

חלוקת רכוש על ידי עו"ד גירושין

עניין משמעותי בדיני הגירושין אשר נוגע לרכוש המשותף אותו צברו בני הזוג במהלך שנות הנישואין. חוק יחסי ממון קובע חלוקה שווה של הרכוש המשותף בין בני הזוג בהסדר הנקרא "איזון משאבים". סוגיה זו הינה מורכבת, עשויה לכלול את ככל הנכסים שבבעלות כל אחד מבני הזוג לרבות קרנות השקעה ופנסיה, עסק ועוד.

במקרים מסוימים גם נכסים שנצברו לפני הנישואין יוכלו להיחשב כרכוש משותף. כאשר בני הזוג הסכימו על חלוקה אחרת, למשל בהסכם ממון, החלוקה תתבצע על פי הכתוב בהסכם. הנושא של חלוקת רכוש הוא משמעותי מאחר ויש לו השפעה רבה על העתיד הכלכלי של בן הזוג.

 

הדרך לבחירת עורך דין גירושין מומלץ

הדרך המתבקשת לבחירת עורך דין מומחה לגירושין דומה לבחירת מומחים בתחומים אחרים באמצעות בדיקת המלצות מלקוחות קודמים שהסתייעו בשירותיו לטיפול בהליך הגירושין שלהם. יחד עם זאת, נושא הגירושין מטבעו גורם לאי נוחות בקרב אנשים ומכאן שקשה להשיג המלצות ממקור ראשון לעורך דין גירושין מומלץ. למרבה המזל, קיימים לא מעט אתרים באינטרנט שבהם ניתן למצוא חוות דעת על אנשי מקצוע מתחומים שונים, ובכללם עורכי דין גירושין המספקים שירות באזורים שונים בארץ.

 

האם כל צד בגירושין זקוק לעורך דין?

כשהליך הגירושין מתנהל בהסכמה הדדית בין הצדדים וממקום של נכונות לשתף פעולה, לא תמיד הכרחי שכל אחד מבני הזוג יסתייע בעו"ד גירושין משלו. חלק מהזוגות המתגרשים בוחרים למעשה לנהל גירושין בשיתוף פעולה, ולשם כך פונים יחדיו לעורך דין גירושין שייצג את שניהם מול בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.

אולם יש לסייג ולומר כי במקרים שבהם הליך הגירושין מתבצע על רקע מחלוקות בין הצדדים, או שאלו נוצרות בעקבותיו, מוטב כי כל אחד מן הצדדים ייוצג על ידי עורך דין משלו בגירושין, כך שיהיה ייצוג נפרד לאינטרסים של כל אחד מבני הזוג בהליך. 

 

מדוע גם בהליכי גירושין בהסכמה קריטי לבחור בעו"ד גירושין מנוסה? 

הליכי גירושין בהסכמה הידועים גם כגירושין בשיתוף פעולה הם פתרון המאפשר לבני זוג שחפצים בפירוק החבילה לחסוך בעלויות ובזמן. יש בגירושין בהסכמה היגיון רב בהתחשב בכך שגירושין המתנהלים כמאבק משפטי בערכאות נוטים להתארך ועולים לשני הצדדים לא מעט כסף.

תהליך הגירושין בהסכמה, לעומת זאת, מתבצע כחתימה על הסכם גירושים ששני בני הזוג בוחרים בו מרצונם החופשי והמלא. יחד עם זאת, גם הסכם גירושין שנחתם בהסכמה הדדית ומתוך רצון טוב, חשוב שיערך בהכוונתו של עו"ד גירושין מנוסה. 

הסיבה היא שעורך דין לגירושים מגיע עם ניסיון בניסוח הסכמי גירושין המאפשר לו להבין את הדקויות והמשמעויות לטווח הארוך שנגזרות מההסכמה על נושאים שלבני הזוג המתגרשים עשויים להיראות זניחים. כאשר ניסוח של הסכם גירושין מתבצע בעזרת עורך דין מנוסה מתחום דיני המשפחה והגירושין, גדלה הסבירות לכך שההסכם יבטא באופן סימטרי והוגן את רצונם של שני הצדדים בגירושים, וגם יאושר במהירות בבית המשפט. 

 

כללי האצבע לבחירה בעורך דין גירושין מומלץ

בבואכם לבחור עורך דין לגירושין, עליכם להביא בחשבון כמה נושאים חשובים. לפניכם מספר קווים מנחים שחשוב ליישם כששוקלים לבחור בעורך דין גירושין מסוים:

 1. חשוב לשים לב לרישיונו של עורך הדין – רק עורך דין אשר קיבל הסמכה מלשכת עורכי הדין בישראל, נחשב כעורך דין המוסמך לעסוק בעריכת דין במדינת ישראל ולייצג את הצדדים בתיק הגירושין שלהם. ישנם עורכי דין לא מעטים אשר מתהדרים בתארים בתחום המשפטים, וישנם אף מי שמזדהים כמשפטנים, אולם אלו אינם בעלי מקצוע המוסמכים לפעול כמייצגים רשמיים בתיקי גירושין ותביעות גירושין.
 2. לא לוותר על המלצות מלקוחות קודמים – בבחירת עורך דין גירושין לא מומלץ להסתמך רק על המלצות ממכרים ומחברים. ככלות הכל מדובר בהחלטה שצפויות להיות לה השלכות מרחיקות לכם על חייכם. לכן חיוני לבקש חוות דעת מלקוחות אמיתיים שהסתייעו בעצמם באותו עורך דין שאת שירותיו אתם מעוניינים לשכור, ולוודא שאכן מדובר על המלצות רלוונטיות מלקוחות שעברו הליך גירושין בעצמם.
 3. רצוי מאוד להתחשב בוותק והניסיון המקצועי של עורך הדין – האינדיקציה הכי טובה לבחירת עורך דין טוב לגירושין היא הניסיון שאיש המקצוע צבר בתחום עיסוקו. ככל שעו"ד גירושין הוא מיומן וותיק יותר בתחומו, כך גם יהיה לו רקורד מקצועי מכובד שעשוי להשפיע על גובה שכר הטרחה שהוא גובה. לעומת זאת, על בחירה בעורך דין ללא ניסיון מספק בתביעות גירושין, אתם עשויים לשלם מחיר גבוה יותר.
 4. אל תתעלמו מתחושת הבטן שלכם – כשבוחנים את האפשרות לשכור עורך דין גירושין, חשוב לשים לב גם לתחושת האמון שאותו אדם מעורר בכם. משפט גירושין הוא הליך בעייתי ומאוד רגיש, אשר במהלכו עורך הדין שלכם עשוי להציע אסטרטגיות שונות. ככל שהאמון ביניכם לבין עורך הדין הוא רב יותר והתקשורת פתוחה יותר, כך יהיה לכם קל יותר לקדם את האינטרסים שלכם במסגרתו.

 

מדוע העלות היא לא הקריטריון החשוב ביותר כשבוחרים עורך דין גירושין

בחירה מושכלת של עורך דין גירושין או עורך דין לגירושין יכולה לחסוך לשני בני הזוג גם בזמן וגם בהוצאות משפטיות מיותרות. מאחר וכל מקרה גירושין הוא שונה ממשנהו, וכל זוג מתגרשים הוא בעל מאפיינים ייחודיים ונסיבות ספציפיות לו, ישנה חשיבות רבה לליווי אישי מעורך דין גירושין אשר יודע להתאים את הפתרונות המשפטיים עבור כל מקרה לגופו במטרה לפשט את ההליך המורכב למען לקוחותיו. יכולת זו נגזרת באופן טבעי מהוותק והניסיון של עורך הדין בתחומו, ואלו מתורגמים בסופו של התהליך גם לעלות השירות. 

זכרו גם כי שכר הטרחה עלול להשתנות בהתאם למיקום הגיאוגרפי של משרד עו"ד. עורך דין גירושין בתל אביב לא בהכרח יגבה שכר טרחה זהה לעורך דין גירושין בצפון. אולם אם חיפשתם עורך דין גירושין במרכז סביר יותר שיהיה לכם נוח יותר לעבוד עם משרד עורך דין גירושין תל אביב מאשר עם משרד עורכי דין לגירושין הממוקם במרחק רב מאזור מגוריכם.

 

מה הערך המוסף של עורך דין גירושין בטווח הרחוק?

אם הגעתם לכאן בחיפוש אחר סיוע משפטי של עורך דין מומלץ לגירושין או עורך דין גירושין מומלץ דעו שאתם במקום הנכון. עורך דין גירושין הלנה שמחי היא בעלת ניסיון בענף תחום דיני המשפחה והגירושין המאפשר לה להציע לכם מענה מלא שיסייע לכם לצאת לדרך חדשה עם מינימום קשיים וחבלי לידה.

אלו הם קצת מבין הנושאים המרכזיים העומדים בהליך גירושין. על מנת לעבור את ההליך בצורה הטובה ביותר, להכריע בכל אחת מהסוגיות בדרך הנכונה וההוגנת ביותר לבן הזוג, הבחירה בעורך דין מנוסה, בקיא מקצועית ומבין בתחום היא משמעותית ביותר! צרו קשר עם עורכת הדין הלנה שמחי.

עורך דין גירושין
עורך דין גירושין

שאלות ותשובות - עורך דין גירושין

עורך דין גירושין הוא איש מקצוע המתמחה בעולם המשפטי ודיני הגירושין. בין תפקידיו השונים נמצא למשל עריכה של הסכם גירושין, התעמתות עם סרבני גט, תביעות בנוגע למזונות, וכדומה.

עורך דין גירושין, לוקח תפקיד חשוב בתהליך הגירושין שלכם וכך יקבע למעשה את תוצאותיו, ואת רמת ההגנה וההישגים שלכם בתהליך. לכן, חשוב לבחור בעורך דין מנוסה ומיומן, שבקיא בדינים וישיג עבורכם את כל הזכויות המגיעות לכם.

חלוקת רכוש בגירושין היא תהליך בסיסי שנכלל בהסכמי גירושין שאין בהם הסכם ממון. במקרי גירושין כאלה, עורך דין לגירושין מלווה את תהליך חלוקת המשאבים, שהינו כה חשוב וקריטי לעתיד הכלכלי שכל אחד מבני הזוג – ודואג לבצעו בהתאם לחוק ולרצון בית המשפט.

בחירת עורך דין מומלץ תוכל להיעשות על ידי בדיקה מקיפה של משרד עורכי הדין והניסיון שלו, וכן בעקבות המלצות, ביקורות, אתרי אינטרנט וכדומה.

שתפו בקליק
עו"ד הלנה שמחי
עו"ד הלנה שמחי

עורכת דין הלנה שמחי הינה מומחית בתחום דיני משפחה.
היא בעלת משרד עריכת דין מוביל, כיהנה כסגנית ועדת בתי משפט לענייני משפחה מחוז מרכז, כהנה כסגנית וועדת בתי דין רבניים מחוז מרכז, כיהנה כחברה בועדת ניסוח משפטי של לשכת עורכי דין מחוז ת"א והיא מוזמנת מידי שנה להרצות בכנסים בינלאומיים בכל הקשור לדיני משפחה, גירושין והורות משותפת.

תמונת קאבר: עו"ד הלנה שמחי. עורכת דין גירושין. helenasimhi.co.il. רחוב מדה 7 מגדל בסר 4, קומה 23, בני ברק.
עורכת דין גירושין - הלנה שמחי
Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 114 ביקורות
×
js_loader