ההבדל בין פתיחת תיק גירושין ברבנות לפתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה

רבים שואלים מה ההבדל בין פתיחת תיק גירושין ברבנות לפתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה. אמנם את תהליך הגירושין עצמו ניתן לנהל בבית הדין הרבני בלבד, אך לבני הזוג המתגרשים יש זכות להחליט באיזה בית משפט ינהלו את דיוני המשמורת, המזונות והרכוש. מאמר זה יסביר על זכויותיהם של בני זוג המצויים בהליך גירושין, ומה ניתן לעשות על מנת להקל על התהליך ככל האפשר.

 

הליך הגירושין בישראל

כידוע, במדינת ישראל אין נישואים אזרחיים. כאשר מדינת ישראל הוקמה, היו סכסוכים רבים על מידת ההלכה הדתית שתונהג במדינה. לבסוף הוחלט כי למוסדות הדין האישי ישנה שליטה מוחלטת על תחום האישות – כלומר, נישואין וגירושין. בהתאם לכך, כל זוג שמשתייך לדת כלשהי, מחויב להתחתן במסגרת בית הדין הדתי של הדת אליה הוא משתייך.  גם הליך הגירושין, כמובן, ייעשה במסגרת בית דין הדתי.

לכן, כל זוג חסר דת או בעל דת שאינה מוכרת בישראל, לא יוכל להינשא במדינה. מצב זה מעלה הרבה שאלות מסובכות – למשל, אם רק אחד מבני הזוג חסר דת ואילו השני יהודי, או שאחד מבני הזוג יהודי והשני משתייך לדת אחרת ואלו התחתנו בנישואים אזרחיים מחוץ לישראל, היכן יוכלו להתגרש? התשובה לכך תיקבע על ידי בית המשפט לענייני משפחה: בית המשפט הוא זה שיכריע אם בני הזוג יכולים להתגרש בבית הדין הרבני או שהנ"ל אינו מחזיק בסמכות מספיקה ועל כך ייאלצו להתגרש במסגרת בית המשפט לענייני משפחה.

אם כך, ניתן לראות שדיני האישות בישראל מסובכים מאוד. עם זאת, מלבד ההכרח לפתוח תיק גירושין ברבנות, לבני הזוג יש בחירה האם לפתוח תיק גירושין גם בבית המשפט לענייני משפחה.

 

מה ההבדל בין פתיחת תיק גירושין ברבנות לפתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה?

כפי שהוסבר לעיל, זוג שנקבע כי הם צריכים להתגרש לפי ההלכה היהודית, יחויבו להתגרש במסגרת בית הדין הרבני, בין אם מעוניינים בכך ובין אם לאו. לכן, בין כה וכה, בני הזוג ייאלצו לעבור בבית הדין הרבני.

לצד זאת, יש להם בחירה להחליט האם הם רוצים לפתוח תיק גירושין גם בבית המשפט לענייני משפחה, כיוון שיש תחומים שניתן לדון בהם בכותלי שני בתי המשפט, ואלו דמי מזונות ילדים, מזונות אישה, חלוקת רכוש ונכסים וחלוקת המשמורת.

כמובן שיש הבדל בין הרבנות לבין בית המשפט לענייני משפחה. בהיות בית הדין הרבני בית דין דתי ושמרני, הדגש בדרך כלל יושם על שמירת ערך המשפחתיות, בעוד בית המשפט לענייני משפחה מנסה לקדם בשנים האחרונות את עצמאותה של האישה ואת זכותה לבחור, לצד עיקרון האחריות ההורית המשותפת. עם זאת, קשה לסמוך על כך שפנייה לבית דין אחד תניב תוצאה מסוימת, ויש להיוועץ על כך עם עורך דין המתמחה בתחום.

 

מרוץ הסמכויות

חשוב לדעת שמרגע פתיחת הליך הגירושין, נפתח "מרוץ הסמכויות". מרוץ הסמכויות מתייחס לכך שבן הזוג הראשון שיפתח תיק גירושין הוא זה שיחליט מהי הסמכות שתטפל בענייניהם מתחילת הגירושין ועד סופם. למשל, אם בן הזוג הקדים להגיש תביעת מזונות ומשמורת לבית המשפט לענייני משפחה, בית המשפט יקנה סמכות לדון בנושאים אלו ומעתה הדיונים בנושא יתרחשו בכותלו.

למרוץ הסמכויות ישנו חריג – גם אם בן הזוג הקדים והגיש תביעת גירושין לאחד מבתי המשפט, לבן הזוג השני יש יכולת להגיש תביעת מזונות בבית המשפט השני, כיוון שתביעת מזונות ילדים הינה תביעה שנעשית בשם הילדים ולא בשם ההורים. במקרה כזה, יתקיימו שני תיקי גירושין במקביל בשני בתי דין שונים.

חשוב להזכיר כי אחת מסמכויותיו הבלעדיות של בית הדין הרבני, מלבד אישור הגירושין והנישואין, הינו הכתובה ומימושה. בכך בית המשפט לענייני משפחה לא יוכל לדון.

 

כיצד ניתן להקל על הליך הגירושין?

כפי שניתן להבין, הליך הגירושין יכול להיות הליך ארוך ומייגע, ובייחוד אם ההורים מתקשים להסכים ביניהם. מרוץ הסמכויות יכול לעורר יריבות רבה בין ההורים, ויריבות זו כמובן עשויה להשפיע לרעה על הילדים.

לכן, בבואכם להתגרש, שקלו להיעזר בעורך דין המתמחה בגירושין ובגישור. עורך דין מיומן יוכל לסייע לכם לנסח הסכם גירושין, שמהווה חלופה לדיוני בית המשפט. במסגרת הסכם הגירושין, הזוג יכול להחליט בעצמו על תנאי הגירושין בכל התחומים – חלוקת הרכוש, המזונות, המשמורת ועוד.

על מנת להצליח לנסח הסכם גירושין מקיף ומפורט דיו, יש צורך בתשתית מסוימת של אמון והתחשבות בין בני הזוג. ללא תכונות אלו, בני הזוג יתקשו להגיע להסכמה וככל הנראה לא יהיה מנוס מפנייה לבית המשפט.

אפשרות נוספת שניצבת בפני בני הזוג היא שכירת שירותיו של עורך דין המוסמך גם לגישור גירושין – במסגרת הגישור, עורך הדין ינהל שיח פתוח ונעים יותר בין בני הזוג המתגרשים, ויסייע להם להגיע לפשרות.

אם בני הזוג נמצאים במערכת יחסים מסוכסכת מאוד, ואפילו אלימה, מוטב להעביר את הדיון לכותלי בית המשפט כיוון שהסכם הגירושין עשוי לפתוח פתח ליחסי כוחות בעייתיים בין בני הזוג. בכל התלבטות שיש לכם בנושא, היוועצו בעורך דין בנוגע לאפיק הפעולה הנכון ביותר עבורכם ועבור ילדכם.

זכרו – לתנאי הגירושין תהיה השפעה ארוכת שנים על חייכם וחיי ילדכם. לכן, מוטב לעשות את המירב על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר. לשם כך, עורכת הדין הלנה שמחי מזמינה אתכם ליצור קשר עם משרדנו, כדי שנוכל ללוות אתכם לאורך כל התהליך. עורכת הדין שמחי מתמחה בגירושין ובגישור, ובעלת הצלחות רבות בתחום.

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן