הוצאה לפועל מזונות

דמי המזונות הם תשלומים כספיים חודשיים שעשויים להטיל נטל כלכלי כבד על האב המשלם אותם. מה קורה כאשר הגבר מתמודד עם משבר כלכלי חריג שמונע ממנו לשלם את דמי המזונות? חשוב להכיר את דיני המזונות לעומק על מנת לדעת מהם זכויותיכם ומה האפשרויות העומדות לרשותכם ברשות ההוצאה לפועל. 

 

מה הם דמי המזונות?

דמי המזונות הם כספים שנועדו על מנת להקל על הילדים ועל האישה בעת גירושין. מדובר בתשלומים חודשיים, שאמורים לכסות את הצרכים הבסיסיים של הילדים ושל האישה. ישנם שני סוגים עיקריים של מזונות –

 

מזונות ילדים 

מזונות ילדים הם המזונות המוכרים לנו ביותר. מדובר בסכום כספי קבוע, שנקבע על ידי בית המשפט לענייני משפחה או על ידי ההורים בעצמם. מדובר בסכום כספי חודשי שמקבל ההורה המשמורן (האם, לרוב) שנועד לכסות את עלות צרכיהם הבסיסיים של הילדים עד הגעתם לגיל 18.

על המזונות לכסות עלויות חינוך, לינה, לבוש, מזון, טיפול רפואי ועוד. באשר לצרכים שאינם בסיסיים, כמו בילויים, חופשות וחוגים, נהוג כי שני ההורים יתחלקו בסכומים אלו. 

 

מזונות אישה 

מזונות האישה הם כספים שמשולמים לאישה מיום פרידתם של הזוג ועד היום בו הזוג מתגרש באופן סופית. הכסף הזה נועד על מנת לסייע לאישה להשתקם כלכלית מהגירושין ולהקל עליה לפתוח בדרך חדשה. מדובר במזונות שמשולמים לאישה בלבד, כיוון שהתפיסה הכללית היא שברוב המקרים נשים הן אינן המפרנסות העיקריות בבית, ולכן אין בידן חירות כלכלית מספיקה על מנת לצאת בפתאומיות לעולם כמפרנסת יחידה. 

חשוב להבין כי אי תשלום מזונות היא עבירה על החוק, שעלולה לגרור מספר סנקציות חמורות מצד בתי המשפט או רשות ההוצאה לפועל. בין היתר, ניתן להטיל על החייב איסור יציאה מהארץ, להגדירו כלקוח מוגבל בבנק, להטיל עליו קנסות ועוד. 

 

מהי הוצאה לפועל?

הוצאה לפועל היא זרוע של רשות האכיפה והגבייה, השייכת למשרד המשפטים, שמטרתה היא לגבות ולאכוף חובות. בין היתר. רשות ההוצאה לפועל ממונה על אכיפת חובות מזונות שנשים פותחות כנגד האב שאינו משלם מזונות.

כאשר אדם מצוי במשבר כלכלי חריף שמקשה עליו, הוא רשאי להכריז על חדלות פירעון.  כלומר – אי יכולת לפרוע את כל חובותיו, או ששווי חובותיו עולה על שווי נכסיו. הכרזה כל חדלות פירעון נועדה על מנת לקבל סיוע ושיקום כלכלי מהמדינה. עם זאת, חשוב לדעת שרק לעיתים רחוקות חובות הנגרמים מאי תשלום מזונות יקבלו פטור מההוצאה לפועל, וזאת בשל החשיבות העצומה שיש לדמי המזונות בכלכלת גרושתו וילדיו. 

קושי כלכלי בשל תשלום מזונות 

לגבר ששרוי בחובות כלכליים קשים, בין היתר בשל חובתו לשלם מזונות, יש כמה אפשרויות עיקריות שהוא יכול לנצל במסגרת ההוצאה לפועל –

 

פריסת חובות 

החייב יכול לבקש לפרוס את חובותיו על פני תקופה. ברוב המקרים, רשות ההוצאה לפועל תתנה את פריסת החובות בדרישה לשלם את דמי מזונות במשך כמה חודשים רצופים. אישור על פריסת חובות יינתן רק במקרים חריגים, לאחר שרשות ההוצאה לפועל תחקור את מצבו הכלכלי של הגבר, ותגיע למסקנה כי הוא אינו יכול לקיים את עצמו בכבוד כל עוד הוא משלם את חובת המזונות.

 

ערעור על גובה המזונות 

ניתן לערער על גובה המזונות לבית המשפט לענייני משפחה, כדי לשנות את גובה דמי המזונות שנקבעו מלכתחילה. במקרה שאתם נוקטים בצעדים אלו, אסור לשכוח לבקש מבית המשפט עיכוב ביצוע של פסק דין או להגיש בקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל. אחרת, תמצאו את עצמכם מתמודדים עם סנקציות כלכליות קשות על אף שאתם באמצעות הליך ערעור על דמי המזונות.

 

קבלת צו הפטר 

כל אדם שמצוי במשבר הכלכלי יכול לבקש להכריז על עצמו כחדל פירעון. אם בקשתו להצהרה על חדלות פירעון נתקבלה, הוא יתבקש לעמוד במגבלות וחובות רבות במשך תקופה של ארבע שנים. הליך זה יתמשך עד שיצליח לשלם את חובותיו במלואם, או שהם יבוטלו באופן מלא או חלקי. 

כחלק מרצונה של המדינה לשנות את הסטיגמה על פושטי רגל ולסייע להם להשתלב בחברה כאזרחים מן השורה, ישנה מדיניות נדיבה יחסית בה ניתנים פטורים על חובות מסוימים. נדיר שיינתן פטור על חוב שנגרם בשל דמי מזונות, אך הדבר יכול לקרות אם מדובר במקרה חריג, כמו במקרה שהחייב הוא חולה מאוד או מבוגר מאוד ואינו יכול לכלכל את עצמו כראוי. סיבה נוספת שבגינה עשוי להינתן פטור על חוב מזונות, היא אם האם במצב כלכלי טוב על מנת לכלכל את עצמה ואת ילדיה.  כמובן, ביטול מזונות לא יהיה נצחי, אלא יכלול רק את החוב שהצטבר. 

 

עורך דין הוצאה לפועל ומזונות 

אם אתם מתמודדים עם חדלות פירעון או עם תיקים הוצאה לפועל שנפתחו כנגדכם, הוא מומלץ בחום להיעזר בעורך דין המתמחה בהוצאה לפועל ובמזונות. רק עורך דין עם ידע וניסיון משפטיים מספקים יוכל לסייע לכם לעבור את התהליך בצורה הקלה והיעילה ביותר, תוך הגנה אינטנסיבית על זכויותיכם.

עורכת הדין הלנה שמחי מזמינה אתכם ליצור קשר עוד היום עם משרדה. משרדנו מתמחה בדיני משפחה ובדיני מזונות בפרט. נשמח לעזור לכם להגן על זכויותיכם ולסייע לכם למצות את האפשרויות שלכם בהוצאה לפועל. 

הוצאה לפועל מזונות
הוצאה לפועל מזונות

שאלות ותשובות - הוצאה לפועל מזונות

דמי המזונות הם סכום כסף אשר יש להעניק אותו לאישה ולילדים בעת הגירושין, בהתאם לכמות שנוסחה בהסכם הגירושין. מדובר בתשלום חודשי שיש להעניק בכל חודש עבור סיוע כלכלי וכיסוי הצרכים הבסיסיים של האישה והילדים.

ההוצאה לפועל היא גוף שפועל מעם משרד המשפטים אשר תפקידו הוא לגבות חובות ולהסדיר את החוב שנפתח אל הגוף אשר לו חייב האדם כסף. במקרים של אי תשלום מזונות וחוב מזונות, מערבים לא פעם, את ההוצאה לפועל עבור גביית החוב.

גברים רבים לא עומדים בתשלומי המזונות או מתחמקים מתשלומם, ומדובר במצב חמור ולא חוקי, כתוצאה ממנו בית המשפט יכול לשלוח הוצאה לפועל אל בית האב כדי לגבות את חובות המזונות שחייב למשפחתו ולאשה.

גברים רבים המתקשים בתשלום המזונות החודשי, יכולים לערער על גובה המזונות ולבקש להפחית אותם, זאת כתוצאה מירידה במשכורת, קשיים כלכליים או חובות שונים שהם עומדים מולם.

שתפו בקליק
עו"ד הלנה שמחי
עו"ד הלנה שמחי

עורכת דין הלנה שמחי הינה מומחית בתחום דיני משפחה.
היא בעלת משרד עריכת דין מוביל, כיהנה כסגנית ועדת בתי משפט לענייני משפחה מחוז מרכז, מכהנת כסגנית ועדת בתי דין רבניים מחוז מרכז, כיהנה כחברה בועדת ניסוח משפטי של לשכת עורכי דין מחוז ת"א ומזמינים אותה מידי שנה להרצות בכנסים בינלאומיים בכל הקשור לדיני משפחה, גירושין והורות משותפת.

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 114 ביקורות
×
js_loader