הסכם גירושין ללא עורך דין

כן, ניתן לערוך הסכם גירושין ללא עורך דין. עם זאת, יש להכיר היטב את הפרוצדורה על מנת לערוך הסכם יסודי ומעמיק. חשוב להבין כי מסמך הגירושין מהווה מסמך משפטי בעל משמעות אדירה לעתידם של בני הזוג וילדיהם, ועל מנת למנוע סכסוכים עתידיים, מומלץ ליצור מסמך גירושין מפורט ויסודי.

 

מהו הסכם גירושין?

הסכם גירושין הוא הסכם שנכתב ונחתם על ידי בני זוג שמעוניינים להתגרש. בהסכם זה מוסדרים כל הפרטים הרלוונטיים לחייהם של הזוג לאחר שיתגרשו, כמו משמורות על הילדים, חלוקת רכוש ועוד.

בני הזוג רשאים לכתוב הסכם גירושין לבדם, אך הם צריכים לפעול בשיקול דעת ובזהירות על מנת לא לעשות טעות משמעותית. כתיבת הסכם גירושין לזוג עם ילדים עשוי להיות מורכב הרבה יותר, אך הוא אפשרי בהחלט.

 

למה הסכם גירושין הוא חשוב?

הסכם גירושין הוא חשוב מאוד כיוון שהוא מעניק להחלטותיהם של בני הזוג באשר לעתידם מעמד משפטי נחרץ. כך בני הזוג יכולים להחליט מראש כיצד ינהלו את חייהם מעתה והלאה, מבלי חשש כי אחד הצדדים ישנה באופן דרסטי את ההחלטה.

לדוגמא, אם בני הזוג החליטו על משמורת משותפת בהסכם הגירושין, אחד ההורים לא יוכל להחליט באופן פתאומי כי הוא יהיה הורה משמורן יחיד, ובמקרה בו ירצה לערוך שינויים בהסכם הגירושין יהיה עליו לפנות לבית המשפט.

כמו כן, הרבה מהנושאים הנידונים בעת גירושין הם נושאים רגישים ומעוררי מחלוקת, כמו גובה דמי המזונות, חלוקת הכספים ועוד. יצירת הסכם גירושין משותף תאפשר שיתוף פעולה בפירוק החיים המשותפים על מנת שכל צד יוכל ללכת לדרכו מבלי לחשוש כי ימצא את עצמו בעתיד בבית משפט בשל סכסוך כספי או משפחתי.

אם כך, הסכם גירושין הוא החוזה שמכתיב כיצד ייראו חייהם של הצדדים לאחר שהם יתגרשו, מבלי לחשוש מהפתעות מיותרות או משינוי דעה קיצוני של אחד מבני הזוג.

 

מה הסכם גירושין צריך לכלול?

קודם כל, חשוב להבין שהסכם גירושין יש לערוך בצורה יסודית ומקיפה. כל התרשלות בכתיבת הסכם גירושין או דילוג על פרט מהותי עלול להוביל לכך שזוג יימצא את עצמו בעוד כמה שנים נלחם בבית משפט על רכוש או על משמורת.

על כן, יש לדאוג מראש שכל הפרטים הרלוונטיים יופיעו. ישנם מספר אתרים באינטרנט שמציעים טיוטה אפשרית להסכם גירושין. יש כמה פרטים קריטיים במיוחד שחובה לכלול בהסכם הגירושין –

 

חלוקת רכוש

רוב הזוגות הנשואים צברו רכוש משותף לאורך השנים, כמו בית, רכב, רהיטים וכסף. לכן, עליהם להחליט כיצד לחלקו ביניהם כבר במעמד הגירושין, על מנת למנוע סכסוך עתידי. אם ברצונם להשאיר את הבית שבבעלותם בידי האם, למשל, על האב להעביר את זכויותיו בהקדם ולהתחייב לכך בהסכם הגירושין.

 

חלוקת חובות

זוגות נשואים רבים חולקים חובות ומשכנתאות, וכעת שאינם נשואים, עליהם להחליט על חלוקת החובות ביניהם ובאיזה אופן.

 

חלוקת זכויות סוציאליות

זוגות רבים הם בעלי זכויות סוציאליות על פי פוליסות ביטוח, קרנות השתלמויות ופנסיות, ועל כן יש לחלקן.

 

ילדים

במידה שיש לזוג ילדים, יש החלטות רבות שעליהם לבצע על מנת להסדיר את הגירושין ואת יחסיהם עם הילדים. ראשית, יש להחליט על המשמורת, האם יש הורה משמורן או שההורים חולקים משמורת משותפת. במידה שאחד ההורים מתפקד כהורה משמורן, יש להסדיר את הסדרי הראייה והביקורים של ההורה השני.

בכפוף להסדרי המשמורת, על ההורים יש להחליט על גובה המזונות שישולמו, ועל ידי מי. חשוב להסדיר את עניין המזונות באופן יסודי ומקיף, שהרי ילדים כרוכים בהוצאות רבות ולא צפויות וחשוב להתייחס אליהן במעמד הסכם הגירושין.

על הזוג להכיר במגבלות הרבות הכרוכות בהיותם הורים גרושים ולהתייחס אליהן בהסכם הגירושין. לדוגמא, יש זוגות שמוצאים לנכון לציין בהסכם הגירושין כי הילד לא יוצא מישראל ללא הסכמה חתומה של שני ההורים, ואף בחרו להגביל את המרחק בין בתיהם למספר קילומטרים בודדים.

בנוסף, רצוי כי ההורים יגדירו כיצד הם מעוניינים לפתור מחלוקות עתידיות הקשורות לילדים – אם באמצעות גישור, סיוע מקצועי ועוד.

 

מתן גט לאישה

יש להסדיר את הדרישה למתן גט לאישה על ידי הגבר בהסכם הגירושין. יש להוסיף גם התייחסות לתוקפה של הכתובה שניתנה ביום הנישואין, שהרי גם היא כוללת בתוכה התחייבויות כספיות מצידו של הגבר.

 

כיצד עורכים הסכם גירושין?

לאחר כתיבת המסמך, יש לאשר אותו בבית המשפט לענייני משפחה או בבית דין רבני, שבכל אחד מהם ההליך מעט שונה.

 

בית המשפט לענייני משפחה

בבית המשפט לענייני משפחה יש להגיש בקשה משותפת לשני הצדדים לאישור הסכם הגירושין ולשלם עבורו אגרה. לאחר מכן יתקיים דיון של הצדדים בבית המשפט, כאשר הם רשאים להביא עורכי דין מטעמם או מגשר.

בית המשפט יוודא כי הצדדים חתמו על ההסכם מרצונם האישי והחופשי, ואם ההסכם התמקד בעקרון טובת הילד, ובמידת הצורך גם יבקש להוסיף שינויים בהסכם הגירושין. אם בית המשפט מוצא זאת לנכון, הוא יאשר את הסכם ויעניק לו תוקף של פסק-דין.

על מנת להסדיר את הגירושין באופן סופי, יש להגיש את ההסכם שעבר אישור בבית המשפט אל בית הדין הרבני.

 

בית הדין הרבני

בבית הדין הרבני, יש לפתוח תיק אישור הסכם גירושין, למלא טופס לאישור הסכם הגירושין, לשלם אגרה ולצרף את הסכם הגירושין החתום וצילום תעודות הזהות של הצדדים.

בדומה לבית המשפט, בית הדין הרבני גם הוא יוודא כי הצדדים דאגו לטובתם של ילדיהם וחתמו על ההסכם מרצונם החופשי.

ניתן לערער על החלטת בית הדין\בית המשפט לאשר או לא לאשר פסק דין. ערעור על החלטת בית המשפט לענייני משפחה יוגש עד 45 ימים מיום קבלת פסק הדין, וערעור על החלטת בית הדין יוגש עד 30 ימים מיום קבלת פסק הדין.

 

חתימת הסכם גירושין

לאחר שההסכם נחתם, הוא בעל תוקף אכיפה במוסדות הרלוונטיים, כמו בית משפט או ביטוח לאומי. אם הצדדים מעוניינים לבצע שינויים, יש להגיש בקשה לבית המשפט או בית הדין.

 

היעזרות בעורך דין גירושין 

כפי שניתן לראות, כתיבת הסכם גירושין ללא עורך דין הינה אפשרית, אך לא פשוטה כלל. על מנת להבטיח באופן מלא כי הסכם הגירושין מכסה לחלוטין את התחומים הגדולים והקטנים הרלוונטיים לחייכם, מומלץ בחום להיעזר בעורך דין לענייני משפחה.

עורך דין מנוסה לגירושין יידע לצפות תרחישים אפשריים ולנסח הסכם גירושין שתואם את אורח חייכם וצרכי משפחתכם. אמנם כתיבת הסכם גירושין ללא עורך דין מהווה צעד חסכני, אך אין חלופה לסיוע משפטי – היעזרות בעורך דין להסכם הגירושין עשויה לחסוך מכם להתייצב בעוד מספר שנים בבית המשפט בשל סכסוכים שיגזלו מכם משאבים כספיים ונפשיים רבים, כיוון שבמועד כתיבת ההסכם לא הייתם ספציפיים מספיק או מדויקים מספיק.

עורכת הדין הלנה שמחי שמחה להזמינכם ליצור קשר עם משרדה על מנת לקבל סיוע משפטי מקצועי ומותאם לכם. נשמח לעמוד לשירותיכם בכתיבת הסכם הגירושין, על מנת שתוכלו לדעת בלב שקט כי עשיתם כל שביכולתכם על מנת לדאוג לעתידכם ולעתיד ילדכם.

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן