ייצוג עורך דין בבית דין רבני

בישראל, בענייני נישואין וגירושין, לדין הדתי מעמד בכיר. בשל כך, לבית הדין הרבני סמכות עליונה בנוגע להליך הגירושין עצמו וסמכות מקבילה בנוגע לניהול כלל הנושאים הקשורים ונלווים לגירושין. בכך, ייצוג של עורך דין בבית הדין הרבני הינו שונה מייצוג בבית משפט לענייני משפחה ולכן נדרשת התאמה ספציפית בעניין.

 

 

ייחודיות הדיון בבית דין רבני 

בית הדין הרבני פועל על פי ההלכה היהודית ודיני המשפט העברי, בכך הוא שונה מבתי המשפט בארץ ופועל אחרת מבית המשפט לענייני משפחה. כאמור, לבית הדין סמכות ייחודית בהתרת נישואין ומתן הגט בגירושין וסמכות מקבילה בשאר הנושאים, כל עוד הם נכחו וצורפו לתביעת  הגירושין.

בבית הדין הרבני הדיין הוא פעיל יותר מאשר בבית המשפט, הוא אקטיבי מאד ופועל למען חקר האמת. בנוסף, בבית דין רבני לא קיים הכלל של 'סופיות הדיון' כמו במשפט האזרחי מפני שתמיד עומדת האפשרות לחזור לדון ולחקור את האמת בכל פסיקה. 

ייצוג עורך דין בבית דין רבני
ייצוג עורך דין בבית דין רבני

ייחודיות ייצוג עורך דין בבית דין רבני

גם בבית משפט לענייני משפחה וגם בבית הדין הרבני אנשים מתדיינים באמצעות ייצוג שלהם בפני הערכאה השיפוטית על ידי אדם המורשה בכך. בבתי משפט אזרחיים העיקרון הוא שייצוג נעשה באמצעות עורך דין מוסמך, לעומת בתי דין רבניים אשר אינם מחייבים ייצוג על ידי בעל סמכות, ומאפשרים גם למתדיינים להיות מיוצגים על ידי מורשה היכול להיות או עורך דין או טוען רבני. 

טוען רבני 

כאמור, לטוען רבני יש סמכות ייצוג רק בפני בית הדין רבני בתחומי המשפחה והגירושין. למעשה יש לטוען הרבני תפקיד מקביל לזה של עורך דין. לטוען הרבני ידע נרחב בענייני הלכה ובכל הקשור לדיני משפחה על פי המשפט העברי וכדי שיקבל רישיון עליו ללמוד ארבע שנים במוסד המוכר על ידי הרבנות ולעמוד במבחני הכשרה מורכבים. פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון מלפני כמה עשורים פתחה את האפשרות גם לנשים להיות טוענות רבניות, דבר אשר מאפשר ייצוג הולם ומתאים לנשים רבות הבאות להתדיין בבית הדיון הרבני.

 

טוען רבני ועורך דין

כאמור, אין חובת ייצוג בבית הדין הרבני אך הדבר כדאי, וניתן לעשות זאת גם באמצעות עורך דין וגם באמצעות טוען רבני. בגלל שהטוען הרבני בקיא מאד בהלכה היהודית הוא מבין לעומק את ההתנהלות ההלכתית ואת הדרך בה מקבלים החלטות ופוסקים בבתי הדין הרבניים, ויש לו עדיפות ויתרון בהתמצאותו שם.

אילו כלל ענייני הגירושין נידונים בבית הדין הרבני יש צורך בטוען רבני אשר מבין את ככלי המשחק ויוכל לתת ייצוג מתאים. לעיתים קרובות עורכי דין וטוענים רבניים עובדים יחד בשיתוף פעולה, או שעורכי דין משמשים גם כטוענים רבניים וכך הייצוג המשפטי הניתן הוא מקיף ומקצועי גם בענייני ההלכה במסגרת הדיונים בבית הדין הרבני וגם בעניינים המשפטיים – אזרחיים בבתי המשפט לענייני משפחה. 

 

ההבדל בין טוען רבני לעורך דין

עצם ההכשרה של עריכת הדין היא שונה מזו של טוען רבני. אמנם קיימים כמה תחומים בהם לשני בשני התפקידים נדרשת מומחיות וידע משפטי רחב, אך התפקידים שונים במהותם וההבדל העיקרי בין השניים טמון במערכת הדינים החלה על התפקיד: בעוד עורך דין המתנהל בבתי משפט אזרחיים פועל על פי חוקי המדינה, הטוען הרבני פועל על פי כללי ההלכה היהודית.

כך, למרות שלעורך דין סמכות לייצג בשתי הערכאות, אין ספק שלטוען הרבני בבית הדין יתרון מובהק בשל הבנתו הרחבה בתחום. עם זאת, הטוען הרבני מוגבל לבית הדין בלבד ולכן ייצוג כפול על ידי עורך דין בבית המשפט וטוען רבני בבית הדין מהווה טרחה ומייקר את העלויות. לכן בפתרון האידיאלי הוא ייצוג על ידי עורך דין אשר בקיא מאד בענייני גירושין ובהליכים בבית הדין הרבני ויכול לתת ייצוג הולם גם בין כותלי בית הדין הרבני וגם בבית המשפט לענייני משפחה. 

 

לסיכום, עניין הייצוג המשפטי בבית דין רבני הינו מורכב יותר ודורש מומחיות ספציפית בענייני ההלכה ולכן על מנת לקבל ייצוג משפטי הולם יש צורך לפנות לעורך דין בקיא בתחום הגירושין ובפרט כזה המתמצא בבית הדין הרבני. פנו עוד היום לעורכת הדין הלנה שמחי לפגישת ייעוץ בנושא!

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן