משמורת מלאה

חלק בלתי נפרד מן הגירושין הוא ההכרעה באשר לחלוקת הטיפול בילדים. לעיתים קרובות מדובר במאבק משפטי כואב ומייגע. חשוב להבין מהי המשמעות של משמורת מלאה וכיצד היא משפיעה על חיי ההורים והילדים. במאמר זה יפורט המידע המלא באשר למשמורת מלאה, כיצד היא מוחלטת, מהי משמעותה והאם ניתן לשנות את הסכמי המשמורת. 

 

 

מהי משמורת מלאה?

משמורת מלאה היא מצב בו אחד ההורים מתפקד כהורה משמורן. כלומר, הוא ההורה המטפל בילד באופן רציף, מגדל אותו בביתו ודואג לצרכיו. ההורה שאינו ההורה המשמורן יהיה זכאי ברוב המקרים להסדרי ראייה קבועים, אלא אם כן הוא קיבל איזושהי הרחקה או הגבלה מבית המשפט.

ישנם שני מקרים מרכזיים בהם ילד יועבר למשמורת מלאה אצל אחד מהוריו, כאשר שני הוריו התגרשו: 

 

הראשון הוא חזקת הגיל הרך

 לפי חזקת הגיל הרך, המופיעה בסעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, ילד מתחת לגיל שש יועבר באופן אוטומטי לחזקת האם בעת גירושין אלא אם ההורים הגיעו להסכמה אחרת. חריג נוסף הוא מצב בו האם נמצאה כלא כשירה לגדל את ילדה במשמורת מלאה. נסיבה נוספת שעשויה להוות חריג לחזקת הגיל הרך היא מקרים בהם האב הוא המטפל המרכזי בילד.

עם זאת, חשוב לדעת כי מדובר בחריגים יוצאי דופן. ברוב המוחלט של המקרים בהם תחול חזקת הגיל הרך לא יתקבלו חריגים גם אם האם תבקש לעזוב את הארץ עם ילדה או להתרחק מהאב. 

 

החלטתם של ההורים במסגרת הסכם הגירושין

מקרה נוסף בו משמורת מלאה עשויה לחול היא לפי החלטתם של ההורים במסגרת הסכם הגירושין. על אף השינויים הרבים במקומה של האישה בחברה ובשוק העבודה שהתרחשו בשנים האחרונות, נשים עדיין נחשבות המטפלות העיקריות בילד והמוכשרות ביותר לתפקיד.

כמו כן, ניתן לראות כי בית המשפט נוטה להעניק לאם משמורת מלאה כאשר אין הסכמה בינה ובין האב, בשל התפיסה כי האם היא המטפלת הטבעית וזו שהילד ירגיש הכי בנוח במחיצתה. 

כיצד מתנהלת משמורת מלאה?

במשמורת מלאה ההורה המשמורן הוא ההורה שנושא בנטל העיקרי של גידול הילד. הילד חי בביתו, וההורה אמון על צרכיו ועל הטיפול בו. ההורה השני יזכה להסדרי ראייה קבועים, כאשר ברוב המקרים מדובר בשני מפגשים במהלך השבוע ומפגש כל סוף שבוע שני.

אופן המשמורת משפיע ישירות על תשלום דמי המזונות שהאב יתבקש לשלם – ההורה שאינו ההורה המשמורן יתבקש לשלם דמי מזונות שיסייעו להורה המשמורן לשאת בנטל הגידול של הילד.

משמורת מלאה
משמורת מלאה

דמי מזונות

דמי מזונות הם כספים שמשולמים ברוב המקרים לאם. הם נועדו על מנת לכלכל את הילד כל עוד הוא קטין. דמי מזונות צריכים לכלול את הצרכים ההכרחיים של הילד כמו מזון, ביגוד, לינה, חינוך, טיפול רפואי ועוד. כמו כן, ישנן הוצאות שאינן נחשבות הכרחיות ועליהן להתחלק בין שני ההורים, כמו חוגים, בילויים, שיעורים פרטיים, חופשות, מעון ועוד.

 

תשלומי דמי מזונות הם חובה

ואי עמידה בהם עשויה לגרור סנקציות מצד רשות ההוצאה לפועל, כמו איסור יציאה מהארץ, קנסות כספיים וסנקציות נוספות.

ברוב המקרים, דמי המזונות יוטלו על ההורה שאינו ההורה המשמורן. עם זאת, בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה לפיה יש לחלק את דמי המזונות בין ההורים כל עוד שני ההורים מרוויחים סכומים דומים, וזאת לאור השינוי של מקומן של הנשים בשוק העבודה. מגמה זו מתחזקת בעיקר כאשר ההורים מנהלים משמורת משותפת ולא כאשר נטל הגידול כולו מוטל על הורה אחד.

 

ערעור על משמורת שנקבעה בידי בית המשפט

את תביעת הערעור על משמורת יש להגיש לערכאת הערעור של בית המשפט בו נקבעה המשמורת – בית המשפט לענייני משפחה או בית המשפט הדתי (בית הדין הרבני, בית הדין השרעי וכו'). ערעור על פסק דין של בית הדין הדתי יש להגיש תוך 30 ימים מיום מתן פסק הדין, ואילו ערעור על פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה יש להגיש תוך 45 ימים מהיום מתן פסק הדין.

 

בעת הגשת ערעור

בעת הגשת ערעור על פסק דין הנוגע למשמורת, מומלץ בחום להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני משפחה. עורך דין מנוסה ידע להנחות אתכם כיצד לפעול במסגרת הערעור. רק בידי עורך דין מידע משפטי מספק על מנת ליידע אתכם על זכויותיכם והאפשרויות שעומדות בפניכם. לכן, כדאי להיעזר במשפטן מנוסה, מקצועי ואכפתי. 

משרד עורכת הדין הלנה שמחי מתמחה בדיני משפחה וירושה ומזמין אתכם ליצור קשר בשל כל סוגיה הקשורה למשמורת וגירושין בפרט. עורכת הדין שמחי הינה גם מגשרת גירושין, ובעלת ההכשרה המתאימה על מנת לסייע לכם להשיג את מבוקשכם מן הליך הגירושין תוך התחשבות בכל הצדדים. 

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן