מזונות אישה לא נשואה

כולנו מכירים את מזונות האישה הניתנים לאישה נשואה הנפרדת מבעלה. עם זאת, בשנים האחרונות עלתה החלופה של ידועים בציבור המאתגרת את העולם המשפטי: ישנם מקרים מסוימים בהם ניתנו מזונות אישה לאישה לא נשואה אך אלו כפופים לתנאים ספציפיים ואינם חלים תמיד. חשוב להכיר את הדין בנושא על מנת לדעת מהם זכויותיכם ומתי עליכם להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה.

 

 

מהם מזונות אישה?

מזונות אישה הם כספים המשולמים לאישה על ידי הבעל מרגע עזיבתה את הבית המשותף עד להתרת הנישואין באופן רשמי. הרציונל שעומד מאחוריהם הוא התפיסה כי הבעל אחראי על כלכלת הזוג וכי האישה נתמכת בו על מנת להתפרנס.

לכן, כל עוד הם גרים יחד בביתם אין צורך במזונות אישה, אך כשהזוג נפרד והאישה אינה גרה עוד בבית עם הגבר, עליו לשלם לה מזונות על מנת לשמור על היציבות הכלכלית שהתרגלה אליה. הצורך במזונות מתבטל כאשר הזוג מתגרש כדין.

ישנם כמה מקרים בהם הבעל לא יהיה מחויב לשלם מזונות אישה. אם לדוגמה האישה בגדה בו או עזבה את ביתם המשותף ללא סיבה מוצדקת, ככל הנראה הוא לא יחויב בתשלום מזונות אישה.

אישה שמעוניינת לתבוע דמי מזונות אישה יכולה לעשות זאת על ידי פנייה לבית הדין האישי במקרה בו היא ובעלה בעלי אותה דת והם נישאו בהתאם לאותה הדת. לדוגמא, אישה שנישאה לבעלה לפי הדין העברי, יכולה לתבוע במזונות אישה בבית הדין הרבני. עם זאת, לאישה נתונה הבחירה לגשת לבית המשפט לענייני משפחה שידוע בכך שהוא נוטה להקנות דמי מזונות גבוהים יותר מאשר בית הדין הרבני.

זוגות חסרי דת מעורבים או זוגות שדתם אינה מוכרת בארץ רשאים לגשת לבית המשפט לענייני משפחה על מנת לתבוע דמי מזונות אישה.

 

מתי אישה לא נשואה זכאית למזונות?

ככל שמתקדמות השנים התפיסה הבסיסית באשר לנישואים משתנה. רבים אינם מוצאים עוד את מקומם בתוך מוסד הנישואים, ובוחרים בדרכים אלטרנטיביות כמו הכרזה על היותם זוג ידועים בציבור.

בשל העובדה שמעמד ידועים בציבור אינו מוסדר עד תום בדין ובפסיקה הישראליים, מתעוררות שאלות רבות באשר להחלת הדין הקיים על זוג ידועים בציבור. בשנים האחרונות עלתה הסוגייה באשר לתשלום מזונות אישה כאשר הזוג אינו נשוי לפי חוק.

טענה זו זכתה להתייחסות במספר פסקי דין, וקיבלה משנה תוקף בדמות המזונות המשקמים – דמי מזונות הניתנים לידועה בציבור, וניתנים בצורה דומה למזונות אישה הנהוגים במסגרת פרידת זוג נשוי.

מאחורי מזונות אלו קיימת הגישה כי על אף שזוגות ידועים בציבור לא נישאו, הם עדיין מקיימים את אותו הרציונל שמקיימים מזונות אישה, וזו התפיסה כי לרוב אישה מסתמכת על בעלה בהקשר פיננסי וכי בעת הפרידה יש לדאוג שהאישה תוכל להתכלכל ולהשתקם.

מזונות אישה לא נשואה
מזונות אישה לא נשואה

התנאים לזכאות למזונות משקמים

על מנת לזכות במזונות משקמים, על האישה להוכיח כי היא ובן זוגה היו זוג ידוע בציבור, כלומר בעלי התחייבות דומה לזוגות נשואים, ולא זוג שגר יחד ואינו בעל אותה משמעות.

האישה תתבקש להוכיח כי היא ובן זוגה קיימו חיי משפחה ומשק בית משותף. עליהם להוכיח שניהלו קשר שמבוסס על אהבה ואינטימיות ושיתוף פעולה האופייני לזוגות נשואים, וכי ניהלו משק בית טיפוסי הכולל מגורים משותפים, חלוקת נכסים, כלכלה משותפת ועוד. אלו אינם מהווים תנאי הכרחי אך יכולים בהחלט להעיד על היות הזוג ידועים בציבור.

היו מקרים בהם אישה ידועה בציבור שביקשה מזונות משקמים מבן זוגה סורבה על ידי בית המשפט כיוון שלא הוכיחה כי באופן סובייקטיבי היה בין השניים יחסי ידועים בציבור שיכול להקנות לה את הזכאות למזונות.

 

מה כוללים מזונות משקמים?

מזונות משקמים כוללים את כל צרכיה של האישה, לרבות מזון, חינוך, נסיעות, חוגים, בילויים, ביגוד, הנעלה, מתנות, טיפוח אישי וטיפולים רפואיים – כולל טיפול פסיכולוגי. כמו כן,  על הבעל לשלם חצי מהוצאות המדור של האישה, כמו שכר דירה, חשבונות ועוד. כל אישה רשאית לציין בתביעתה רשימה רחבה יותר מזו בהתאם לאורח חייה הייחודי.

 

הגשת תביעה למזונות משקמים

תביעה למזונות משקמים תיעשה במסגרת אזרחית, בבית המשפט לענייני משפחה. תביעתה של האישה צריכה לכלול:

  • פרטי הצדדים.
  • מהות התביעה.
  • סכום המזונות שהיא דורשת.
  • רקע על הקשר ביניהם.
  • הכנסות כל אחד מהצדדים.
  • קבלות המפרטות את הוצאות הזוג.
  • תלושי השכר של האישה מהשנה האחרונה במידה שהיא עובדת.
  • פירוט על צרכיה של האישה.
  • ותצהיר חתום על ידי עורך דין.

 

היעזרות בעורך דין לענייני משפחה

כפי שבוודאי ניתן להבין, מזונות משקמים הם אינם סעד טריוויאלי ולכן יש לגייס לטובתכם עורך דין מיומן על מנת לוודא כי הטענות שלכם חזקות דיין בעלות תוקף משפטי.

בין אם את אישה המבקשת מזונות משקמים או גבר המבקש להגן על עצמו בהליך המשפטי, עורך דין מנוסה הוא הכלי שלכם להצלחה משפטית. עורך דין יכיר את הדין בנושא ויידע להציג את תיקכם באופן המשכנע ביותר.

זכרו – אין תחליף לייצוג משפטי מקצועי והולם. ייצוג משפטי מוצלח יכול לחסוך לכם משאבים כספיים ונפשיים רבים בהווה ובעתיד.

עורכת הדין הלנה שמחה מתמחה בדיני משפחה ובמזונות אישה בפרט ומזמינה אתכם ואתכן ליצור קשר עם משרדה לקבלת ייעוץ ללא התחייבות. במידת הצורך נשמח להעניק לכם ליווי משפטי ולעמוד לצידכם בכל שלב של ההליך עד מיצוי זכויותיכם באופן מלא.

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן