מזונות אישה לא נשואה

לקבלת ייעוץ וקביעת פגישה
מלאו את הפרטים ואחזור אליכם בהקדם!​

כולנו מכירים את מזונות האישה הניתנים לאישה נשואה הנפרדת מבעלה. עם זאת, בשנים האחרונות עלתה החלופה של ידועים בציבור המאתגרת את העולם המשפטי: ישנם מקרים מסוימים בהם ניתנו מזונות אישה לאישה לא נשואה אך אלו כפופים לתנאים ספציפיים ואינם חלים תמיד. חשוב להכיר את הדין בנושא על מנת לדעת מהם זכויותיכם ומתי עליכם להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה.

 

מהם מזונות אישה?

מזונות אישה הם כספים המשולמים לאישה על ידי הבעל מרגע עזיבתה את הבית המשותף עד להתרת הנישואין באופן רשמי. הרציונל שעומד מאחוריהם הוא התפיסה כי הבעל אחראי על כלכלת הזוג וכי האישה נתמכת בו על מנת להתפרנס.

לכן, כל עוד הם גרים יחד בביתם אין צורך במזונות אישה, אך כשהזוג נפרד והאישה אינה גרה עוד בבית עם הגבר, עליו לשלם לה מזונות על מנת לשמור על היציבות הכלכלית שהתרגלה אליה. הצורך במזונות מתבטל כאשר הזוג מתגרש כדין.

ישנם כמה מקרים בהם הבעל לא יהיה מחויב לשלם מזונות אישה. אם לדוגמה האישה בגדה בו או עזבה את ביתם המשותף ללא סיבה מוצדקת, ככל הנראה הוא לא יחויב בתשלום מזונות אישה.

אישה שמעוניינת לתבוע דמי מזונות אישה יכולה לעשות זאת על ידי פנייה לבית הדין האישי במקרה בו היא ובעלה בעלי אותה דת והם נישאו בהתאם לאותה הדת. לדוגמא, אישה שנישאה לבעלה לפי הדין העברי, יכולה לתבוע במזונות אישה בבית הדין הרבני. עם זאת, לאישה נתונה הבחירה לגשת לבית המשפט לענייני משפחה שידוע בכך שהוא נוטה להקנות דמי מזונות גבוהים יותר מאשר בית הדין הרבני.

זוגות חסרי דת מעורבים או זוגות שדתם אינה מוכרת בארץ רשאים לגשת לבית המשפט לענייני משפחה על מנת לתבוע דמי מזונות אישה.

 

מתי אישה לא נשואה זכאית למזונות?

ככל שמתקדמות השנים התפיסה הבסיסית באשר לנישואים משתנה. רבים אינם מוצאים עוד את מקומם בתוך מוסד הנישואים, ובוחרים בדרכים אלטרנטיביות כמו הכרזה על היותם זוג ידועים בציבור.

בשל העובדה שמעמד ידועים בציבור אינו מוסדר עד תום בדין ובפסיקה הישראליים, מתעוררות שאלות רבות באשר להחלת הדין הקיים על זוג ידועים בציבור. בשנים האחרונות עלתה הסוגייה באשר לתשלום מזונות אישה כאשר הזוג אינו נשוי לפי חוק.

טענה זו זכתה להתייחסות במספר פסקי דין, וקיבלה משנה תוקף בדמות המזונות המשקמים – דמי מזונות הניתנים לידועה בציבור, וניתנים בצורה דומה למזונות אישה הנהוגים במסגרת פרידת זוג נשוי.

מאחורי מזונות אלו קיימת הגישה כי על אף שזוגות ידועים בציבור לא נישאו, הם עדיין מקיימים את אותו הרציונל שמקיימים מזונות אישה, וזו התפיסה כי לרוב אישה מסתמכת על בעלה בהקשר פיננסי וכי בעת הפרידה יש לדאוג שהאישה תוכל להתכלכל ולהשתקם.

 

התנאים לזכאות למזונות משקמים

על מנת לזכות במזונות משקמים, על האישה להוכיח כי היא ובן זוגה היו זוג ידוע בציבור, כלומר בעלי התחייבות דומה לזוגות נשואים, ולא זוג שגר יחד ואינו בעל אותה משמעות.

האישה תתבקש להוכיח כי היא ובן זוגה קיימו חיי משפחה ומשק בית משותף. עליהם להוכיח שניהלו קשר שמבוסס על אהבה ואינטימיות ושיתוף פעולה האופייני לזוגות נשואים, וכי ניהלו משק בית טיפוסי הכולל מגורים משותפים, חלוקת נכסים, כלכלה משותפת ועוד. אלו אינם מהווים תנאי הכרחי אך יכולים בהחלט להעיד על היות הזוג ידועים בציבור.

היו מקרים בהם אישה ידועה בציבור שביקשה מזונות משקמים מבן זוגה סורבה על ידי בית המשפט כיוון שלא הוכיחה כי באופן סובייקטיבי היה בין השניים יחסי ידועים בציבור שיכול להקנות לה את הזכאות למזונות.

 

מה כוללים מזונות משקמים?

מזונות משקמים כוללים את כל צרכיה של האישה, לרבות מזון, חינוך, נסיעות, חוגים, בילויים, ביגוד, הנעלה, מתנות, טיפוח אישי וטיפולים רפואיים – כולל טיפול פסיכולוגי. כמו כן,  על הבעל לשלם חצי מהוצאות המדור של האישה, כמו שכר דירה, חשבונות ועוד. כל אישה רשאית לציין בתביעתה רשימה רחבה יותר מזו בהתאם לאורח חייה הייחודי.

 

הגשת תביעה למזונות משקמים

תביעה למזונות משקמים תיעשה במסגרת אזרחית, בבית המשפט לענייני משפחה. תביעתה של האישה צריכה לכלול:

  • פרטי הצדדים.
  • מהות התביעה.
  • סכום המזונות שהיא דורשת.
  • רקע על הקשר ביניהם.
  • הכנסות כל אחד מהצדדים.
  • קבלות המפרטות את הוצאות הזוג.
  • תלושי השכר של האישה מהשנה האחרונה במידה שהיא עובדת.
  • פירוט על צרכיה של האישה.
  • תצהיר חתום על ידי עורך דין.

 

היעזרות בעורך דין לענייני משפחה

כפי שבוודאי ניתן להבין, מזונות משקמים הם אינם סעד טריוויאלי ולכן יש לגייס לטובתכם עורך דין מיומן על מנת לוודא כי הטענות שלכם חזקות דיין בעלות תוקף משפטי.

בין אם את אישה המבקשת מזונות משקמים או גבר המבקש להגן על עצמו בהליך המשפטי, עורך דין מנוסה הוא הכלי שלכם להצלחה משפטית. עורך דין יכיר את הדין בנושא ויידע להציג את תיקכם באופן המשכנע ביותר.

זכרו – אין תחליף לייצוג משפטי מקצועי והולם. ייצוג משפטי מוצלח יכול לחסוך לכם משאבים כספיים ונפשיים רבים בהווה ובעתיד.

עורכת הדין הלנה שמחה מתמחה בדיני משפחה ובמזונות אישה בפרט ומזמינה אתכם ואתכן ליצור קשר עם משרדה לקבלת ייעוץ ללא התחייבות. במידת הצורך נשמח להעניק לכם ליווי משפטי ולעמוד לצידכם בכל שלב של ההליך עד מיצוי זכויותיכם באופן מלא.

מזונות אישה לא נשואה
מזונות אישה לא נשואה

שאלות ותשובות - מזונות אישה לא נשואה

מזונות אישה הם כספים ותשלומים אשר על הבעל לשלם לאישה במקרה בו הם פרודים, לא גרים באותו הבית, ונמצאים לפני גירושין שעוד לא תמו הליכיהם. מטרתם היא לספק לאישה בתקופה שלפני הגירושין והפרידה, ביטחון כלכלי וסיוע.

מזונות אישה ניתנים לכל זוג אשר נמצא לפני גירושין והגיש תביעה לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. במידה והתביעה מאושרת, ייקבע גם גובה דמי המזונות לאישה. במקרים בהם האישה עזבה את הבית ללא סיבה מספקת בעיני הרבנות או במקרים בהם היא עובדת ומרוויחה כמות כסף מספקת, לא יינתנו דמי מזונות.

זוגות ידועים בציבור, אינם נשואים אך זכאים ברוב הדברים לאותם הזכויות כמו כל זוג, וכך גם במקרה של גירושין. גם נשים לא נשואות שנמצאת בזוגיות ידועה בציבור, יכולות להגיש תביעה למזונות אישה.

נשים שלא נישאו ברבנות לא יוכלו להגיש דרכה תביעה לקבלת מזונות אישה, ויכולות לעשות זאת רק בבית המשפט לענייני משפחה, דרך הגשת תביעה עם פירוט, רקע, תלושי שכר, ועוד.

שתפו בקליק
Picture of עו"ד הלנה שמחי
עו"ד הלנה שמחי

עורכת דין הלנה שמחי הינה מומחית בתחום דיני משפחה.
היא בעלת משרד עריכת דין מוביל, כיהנה כסגנית ועדת בתי משפט לענייני משפחה מחוז מרכז, כהנה כסגנית וועדת בתי דין רבניים מחוז מרכז, כיהנה כחברה בועדת ניסוח משפטי של לשכת עורכי דין מחוז ת"א והיא מוזמנת מידי שנה להרצות בכנסים בינלאומיים בכל הקשור לדיני משפחה, גירושין והורות משותפת.

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 114 ביקורות
×
js_loader