מה נדרש כדי לפתוח תיק גירושין?

הליך גירושין בין בני זוג במדינת ישראל מתחיל עם פתיחת תיק גירושין ברבנות אשר לה סמכות עליונה בכל הקשור לגירושין ונישואין. על מנת לפתוח תיק גירושין יש להציג עילה לגירושין וכן לעמוד בתנאים מסוימים. עוד על פתיחת תיק גירושין, התנאים והאפשרויות העומדות בנושא, לפניכם.

 

 

רקע לפתיחת תיק גירושין

כאשר בני זוג מחליטים להפריד כוחות ולפרק את התא המשפחתי הם פונים להליך גירושין. במדינת ישראל לדין הדתי מעמד עליון בכל הקשור לנישואין וגירושין ולכן טקס הגירושין חייב להתבצע בבית דין רבני.

יחד עם זאת, עניינים אחרים הקשורים להליך הגירושין, מעבר להליך קבלת הגט עצמו יכולים להיעשות בבית המשפט לענייני משפחה שהיא הערכאה האזרחית המקבילה. כאשר בני הזוג מעוניינים להתגרש בהסכמה יערכו הם הסכם גירושין בשיתוף פעולה ביניהם ואותו הם יגישו לאישור בערכאה המשפטית.

 

מה נדרש כדי לפתוח תיק גירושין?

על מנת לפתוח תיק גירושין, על אחד מבני הזוג לפנות לבית הדין הרבני הנמצא באזור מגוריו ולהגיש בקשה לגירושין. הבקשה כוללת את פרטיהם של בני הזוג וככל שהם מיוצגים על ידי עורכי דין או טוען רבני הבקשה תכלול גם את פרטיו.

בבקשה צריכה להופיע עילה לגירושין, כלומר פירוט של סיבה שבגינה פונה בן הזוג הליך גירושין, שכן על פי ההלכה היהודית לא ניתן להתגרש ללא סביה מסוימת. בין העילות האפשריות: התנהגות אלימה של אחד מבני הזוג, התמכרות שלו, סירוב לקיום יחסי מין, בגידה ועוד.

הבקשה גם תכלול מידע אודות ילדיהם המשותפים של בני הזוג ככל וישנם. לבקשה יש לצרף מסמכים מזהים של בני הזוג וכן צילום כתובה או תעודת נישואין.

מה נדרש כדי לפתוח תיק גירושין
מה נדרש כדי לפתוח תיק גירושין

העלויות הכלולות בפתיחת תיק גירושין

להליך פתיחת תיק גירושין קיים גם רובד כלכלי. ההוצאות בהליך הן רבות ומתחילות החל מהייעוץ המשפטי אליו פונים עוד בטרם פתיחת התיק לשם תכנונו.

חשוב להבין שהעלות של הייצוג המשפטי משתנה בהתאם למקרה ונסיבותיו. בנוסף, כאשר פותחים תיק יש צורך בתשלום אגרה לבית דין הרבני אשר עומדת על סך כמה מאות שקלים.

כמו כן הגשות של תביעות נוספות הקשורות להליך הגירושין גם הן כרוכות באגרות אשר סכומן משתנה בהתאם לתביעה ונסיבותיה. ככל וקיים תכנון מוקדם ומפורט ניתן יהיה להביא לחיסכון משמעותי בעלויות של ההליך.

תביעה לשלום בית

לעיתים הבקשה לגירושין תינתן רק על ידי צד אחד בעוד הצד השני מעוניין לשקם את היחסים ולתת להם הזדמנות נוספת.

במקרה כזה יכול הוא להגיש לבית הדין תביעה לשלום בית ויבקש ממנו הפניה להליך שלום בית וטיפול זוגי, בית הדין יחליט בהתאם למקרה ולטענות הצד השני האם להורות על הפניה להליך זה. ככל וההליך אינו יצליח יחזרו הצדדים לבית הדין הרבני ויחלו בהליך הגירושין.

 

מרוץ סמכויות בגירושין

כאמור, טקס הגירושין עצמו הנעשה באמצעות מתן גט יכול להיעשות רק באמצעות בית הדין הרבני. יחד עם זאת, בכל שאר התחומים הקשורים להליך הגירושין כגון חלוקת רכוש, מזונות ילדים, הסדרי ראיה ועוד, לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה.

כתוצאה מכך נולד המושג 'מרוץ סמכויות': מי מבני הזוג אשר יזדרז ויגיש תביעה ראשון לערכאה יזכה שהדיון בנושא יהיה נתון באופן בלעדי לערכאה זו. בכך לכל אחד מהצדדים יש תמריץ למהר ולהגיש תביעה על מנת לתפוס סמכות בערכאה שעל פי דעתו תהיה לטובתו משום שלכל ערכאה יש היבטים שונים והשלכות שונות על ההליך.

על מנת להבין איזו ערכאה תהיה עדיפה לכם ותתאים לצרכים שלכם, רצוי להיוועץ בעורך דין מנוסה לדיני משפחה על מנת ללמוד את היתרונות והחסרונות שבכל מסלול.

 

בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה

כאמור, קיים מרוץ סמכויות בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה בכל העניינים הקשורים לגירושין מלבד טקס מתן הגט. מקובל לחשוב שלגבר יש יתרון בבית הדין הרבני מאחר ולעיתים במקרים מסוימים ככל והתנהגות האישה אשר הובילה לגירושין, ייזקף הדבר לטובתו של הגבר בענייני חלוקת הרכוש.

מנגד, מקובל לחשוב שלאישה יתרון בבית המשפט לענייני משפחה כמו למשל בענייני המזונות. ייתכן ויתרונות אלו נכונים, אך יחד עם זאת הדבר אינו מוחלט ורצוי מאד להיוועץ עם גורם משפטי לפני הפניה לכל אחת מהערכאות ולבחון כל מקרה לגופו.

 

גירושין בהסכמה

לעיתים רבות, בייחוד בשנים האחרונות הולכים ומתרבים המקרים בהם זוג מחליט להתרגש בהסכמה ובשיתוף פעולה הדדי. לרוב הצדדים ישבו ויגבשו הסכם גירושין בו הם יקבעו את הדרך בה הם יפרקו את הנישואין ויחליטו את התנאים בו.

ההסכם לרוב יכלול החלטות הנוגעות לסידור הגט, חלוקת הרכוש, לתשלום מזונות ילדים אם ישנם, להסדרי ראיה או משמורת עליהם ועוד. על מנת שההסכם יהיה יציב ויוכל לשרת את בני הזוג ולמנוע מחלוקות עתידיות עליו להיות מנוסח באופן בהיר ומפורט ולהתחשב באינטרסים של שני הצדדים.

את ההסכם רצוי לערוך בנוכחות וליווי של עורך דין מומחה לדיני משפחה על מנת שזה יבחן את המשמעויות המשפטיות וייתן לו משנה תוקף. היתרון של הסכם גירושין הוא גדול שכן ביכולתו להקל על ההליך ולחסוך זמן שיפוטי יקר בהתדיינויות בין הצדדים.

על מנת שלהסכם יהיה תוקף של משפטי מחייב יש להגיש אותו לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה אשר יעבור על ההסכם ותנאיו, וככל ויראה שהוא הוגן ונכון יאשר אותו וייתן לו תוקף של פסק דין.

פתיחת תיק גירושין מהווה השלב הראשון והחשוב בהליך גירושין בין בני זוג. עוד בטרם הפתיחה רצוי להיוועץ בעורך דין מקצועי על מנת להבין כיצד לגשת לנושא ואת ההשלכות של כל צעד. פנו לעורכת דין הלנה שמחי ללווי משפטי ומנוסה בתחום דיני המשפחה!

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן