פתיחת תיק גירושין ברבנות

הליך גירושין מתחיל עם פתיחת תיק גירושין ברבנות. אופן פתיחת התיק משתנה בין גירושין בהסכמה לבין גירושין שלא בהסכמה. לפתיחת התיק ברבנות משמעות רבה שכן בשל מרוץ הסמכויות בארץ, ברגע שמוגשת תביעה לגירושין בבית הדין הרבני כלל הדיונים הנוגעים להליך הגירושין יתקיימו בבית הדין הרבני.

עוד על פתיחת התיק, משמעותו והאפשרויות העומדות לצדדים בהליך, לפניכם:

 

רקע לפתיחת תיק גירושין ברבנות

כאמור, תחילתו של הליך הגירושין בין בני הזוג הוא בפתיחת תיק הגירושין ברבנות. מדובר בהליך מורכב ומשמעותי. בעיקרו של ההליך עומד מתן הגט של הגבר לאישה אשר מאשר באופן הלכתי ורשמי את הגירושין ביניהם. על פי החוק בישראל לבית הדין הרבני סמכות עליונה בנוגע להליך הגירושין עצמו ולכן רק הוא יכול לאשר את הגירושין באמצעות הליך מתן הגט.

יחד עם זאת, בשאר ענייני הגירושין לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה ולכן על פי העיקרון של 'מרוץ הסמכויות' ברגע שמוגשת תביעה לאחת הערכאות, כלל ענייני הגירושין (מלבד סידור הגט) ידונו בה.

בית הדין הרבני פועל על פי כללי ההלכה היהודית והמשפט העברי ולכן התדיינות בו בנושאים מסוימים תביא להשלכות שונות מזה של בית המשפט לעייני משפחה.  

 

ההליך הטכני של הבקשה

פתיחת תיק הגירושין נעשה בבית הדין הרבני הנמצא באזור מגורי בני הזוג או של אחד הצדדים. פתיחת התיק היא שונה כשמדובר בבקשה משותפת לגירושין בהסכמה או בתביעה של אחד הצדדים.

תביעת גירושין דומה לשאר התביעות ועליה לפרט את הנימוק לגירושין, פרטי זיהוי של בני הזוג, פרטים אודות הילדים המשותפים ככל וישנם, צילום תעודות מזהות ועוד.

את הפרטים ממלאים בטפסים ייעודיים הניתנים להורדה באתר בתי הדין, אותם ניתן למלא באופן עצמאי או בסיוע של עורך דין. התביעה מוגשת באופן פיזי בשלושה עותקים למזכירות בין הדין ועותק נוסף מועבר לצד השני. לשם הגשת התביעה חלה חובת תשלום אגרה עומדת כיום (אוגוסט 2020) על סף 347 ש"ח.

 

גירושין בהסכמה

ככל ובני הזוג מעוניינים שניהם בהליך הגירושין והם מצליחים להגיע להסכמות משותפות תוך שיתוף פעולה הדדים, הם יערכו הסכם גירושין. את ההסכם עורכים בני הזוג בעצם או בליווי של עורך דין, בו הם קובעים את אופן חלוקת הרכוש, הסדרי משמורת על הילדים, מזונות, כתובה ושאר העניינים הנוגעים להליך הגירושין.

לאחר חתימה על ההסכם יצרפו אותו לבקשת הגירושין, בית הין הרבני יבחן את ההסכם ויבדוק כי הוא הוגן ומשקף את רצון הצדדים, לאחר מכן הוא יאשר אותו, ייתן לו תוקף של פסק דין ויקבע את מועד טקס סידור הגט בין הצדדים.

 

תביעה לגירושין

כאשר רק אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש יגיש הוא תביעת גירושין לבית הדין הרבני הנמצא באזור המגורים של בן הזוג הנתבע או באזור המגורים המשותף של בני הזוג. התביעה צריכה לכלול כאמור פרטים על בני הזוג, באי כוחם ועילות הגירושין לצד המסמכים הנלווים.

חשוב לדעת כי מאחר ובית הדין הרבני פועל על פי ההלכה היהודית, הוא אינו מעודד גירושין ולצד הוכחת עילות הגירושין הוא ידרוש לנסות ולמצות את האפשרות לתיקון בין בני הזוג ושלום בית באמצעות הגשת בקשה ל'ישוב סכסוך' ויפנה להליך הגירושין רק כאשר אפשרות זו לא נשאה פרי, כמוצא אחרון.

 

עילות לגירושין

כאמור, על פי ההלכה היהודית אין להתגרש ללא סיבה ולכן בית הדין הרבני דורש הוכחה של עילת גירושין ובלעדיה לא יהיה ניתן להתגרש.

בין העילות המוכרות אותן יש להוכיח על מנת לפתוח בהליך הגירושין: התמכרות של אחד מהצדדים לסמים או אלכוהול, סירוב של אחד מהצדדים לקיום יחסי מין, מום, בגידה, עקרות ארוכת שנים, אלימות פיזית או מילולית של אחד מבני הזוג ועוד.

 

תביעה כרוכה

לצד תביעת הגירושין ניתן להגיש תביעות נוספות בהליך הנקרא 'תביעה כרוכה': בקשה לכריכת עניינים נוספים הקשורים לגירושין.

בין העניינים אותם ניתן לכרוך: חלוקת הרכוש המשותף, משמורת על הילדים והסדרי ראיה, מזונות ועוד. לבקשה זו יש לצרף טפסי פרטים, אישורים מהבנק, תלושי שכר של שני בני הזוג ועוד.

בית הדין מונה תנאים להגשת עילה כרוכה: עליה להיות כנה, כורכה כדין ועל הכריכה להיות כנה גם כן. ככל ותנאים אלו לא ימולאו, ניתן יהיה להעביר את הסמכות לדון בנושאים אלו לבית המשפט לענייני משפחה למרות שהיא הוגשה קודם לבית הדין הרבני (חריגה ספציפית מכלל מרוץ הסמכויות).

 

ענייני הגט

כאמור, ענייני סידור הגט יכולים להיעשות רק בבית הדין הרבני לו הסמכות העליונה בגירושין. תכנון נכון של פתיחת התיק. ככל ופתיחת התיק הוגשה על ידי שני הצדדים בהסכמה בית הדין יאשר את בקשת מתן הגט, במקרה של אי הסכמה בעניין הליך סידור הגט עשוי להיות ארוך ומסובך במקרה של סרבנות גט על ידי אחד מן הצדדים.

על פי ההלכה היהודית גט אינו יכול להינתן בכפייה ועליו להינתן בהסכמה הדדית של שני בני הזוג. במקרה של אי הסכמה בית הדין יפעיל סנצקיות שונות על הצדדים על מנת לגרום להם להסכים למתן הגט.

חשוב להבין שבמקרה זה ההשלכות של סירוב על ידי כל אחד מן הצדדים הן שונות, כאשר סרבנות מצד הגבר גורמת לרוב לנזק חמור יותר לאישה. על מנת ללמוד עוד על עניין סרבנות הגט ולהתכונן לשלב זה חשוב להיוועץ בעורך דין מקצועי או טוען רבני.

 

תכנון מוקדם של ההליך

הליך גירושין הוא עניין חשוב ומורכב בעל השפעה רבה על המשך חיי בני הזוג וכן על הילדים המשותפים ככל וישנם. הליך זה נושא עמו היבטים רגשיים משמעותיים. תכנון מוקדם של ההליך וחשיבה לטווח ארוך עשויים להקל על ההליך ותוצאותיו.

הבנת המשמעות של פניה לבית הדין הרבני מול פניה לבית המשפט לענייני משפחה, למידת המצב הקיים של בני הזוג והאינטרס של כל אחד מהם מבחינת ענייני המשמורת, הסדרי הראיה, חלוקת הרכוש, מזונות ועוד משמעותית מאד לשם חישוב הצעדים אותם רצוי לנקוט בהליך.

לסיכום, הליך פתיחת תיק גירושין ברבנות מהווה שלב ראשוני בהליך הגירושין. על מנת להתכונן כראוי להליך וללמוד עוד אודותיו והאפשרויות העומדות בפניכם, פנו לעורכת הדין הלנה שמחי לייעוץ וליווי משפטי מקצועי, מהימן ומנוסה!

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן