פתיחת תיק גירושין בבית משפט לענייני משפחה

לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בעניינים הקשורים לגירושין, מלבד הליך הגירושין עצמו של מסירת הגט הנתון באופן ייחודי לבית הדין הרבני בהתאם לדין האישי החל על ענייני נישואין וגירושין בישראל. יוצא מכך, שניתן לפתוח תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה לשאר העניינים הנסובים על הליך הגירושין והשלכותיו.

עוד על פתיחת תיק הגירושין, היבטים ודגשים חשובים, לפניכם:

 

פתיחת תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה: רקע

כאמור, לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בעניינים הנלווים הקשורים בגירושין, ביניהם:

  • מזונות ילדים
  • הסדרי ראיה
  • חלוקת רכוש
  • משמורת על הילדים
  • ועוד

מאחר ולבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה לדון בנושאים אלו לצד בית הדין הרבני, על פי עקרון 'מרוץ הסמכויות' הערכאה המשפטית אליה תוגש כל תביעה בנושא תביא לכך שיתר הדיונים בנושא המסוים יתקיימו תחת ערכאה זאת.

בשל כך, לכל אחד מן הצדדים עומד אינטרס למהר ולהגיש את התביעה לערכאה אשר לדעתו תיטיב עמו. חשוב להדגיש שבעוד בית הדין הרבני פועל על פי כללי ההלכה היהודית, בית המשפט לענייני משפחה מהווה ערכאה אזרחית הפועלת על פי חוקי המדינה.

 

פתיחת תיק הגירושין בבית המשפט לענייני משפחה: היתרונות

כאמור, לבית המשפט סמכות מקבילה. לצדדים עומדת אפשרות הבחירה בין ערכאה זו לבין בית הדין הרבני ועליהם להזדרז ולהגיש בהקדם את הבקשה לבית הדין אשר ייטב עמהם וישרת את האינטרסים שלהם.

מאחר ובית המשפט לענייני משפחה אינו פועל על פי ההלכה היהודית אלא על פי חוקי המדינה, הוא אינו מחויב לכללים הלכתיים ולכן צד אשר אינו עומד באחד או יותר מתנאיו, כגון אי עמידה באחת מעילות הגירושין אותם מחייב בית הדין, יהיה לו יתרון בבית המשפט.

בנוסף, יתרון משמעותי הוא המומחיות של בית המשפט לענייני משפחה, מדובר בערכאה ספציפית המתמחה באופן אישי בדיני המשפחה ויש לה סמכויות רבות בכל הנוגע לראיות, שמיעת חוות דעת של מומחים בעניין וקבלת החלטות אשר הופכות את ההליך בערכאה זו לנכון ומדויק יותר.

 

כיצד מוגשת הבקשה לפתיחת תיק הגירושין

למעשה, לבית המשפט לענייני משפחה לא מוגשת בקשה לפתיחת תיק גירושין אלא יש להגיש תביעה נפרדת לכל אחד מן העניינים בהם מבקשים מבית המשפט להכריע.

תביעה לבית המשפט לענייני משפחה צריכה להיות מוגשת במקום מגוריו של הצד השני שאינו הגיש את התביעה או במקום מגוריהם המשותף (האחרון) של בני הזוג.

בכתב התביעה יש לפרט על הרקע לסכסוך בין הצדדים ועובדות המקרה, להעלות את העמדות והדרישות שלכם מן ההליך.

יש לצרף לכתב התביעה פרטי זיהוי של בני הזוג, תאריכים רלוונטיים ועוד. חשוב להדגיש שבקשה לפתיחת תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה אינה צריכה לעמוד בתנאי הסף של הוכחת עילה לגירושין, זאת בניגוד לבית הדין הרבני אשר אינו מאפשר להתגרש ללא הוכחת עילה.

 

התנהלות ההליך בבית המשפט לענייני משפחה

למרות שבית המשפט לענייני משפחה אינו מחייב עמידה בתנאי סף לצורך גירושין, על פי העדכון בחוק, צדדים המגישים בקשה לפתיחת תיק גירושין בכל ערכאה שהי יהיו מחויבים לבחון באופן ראשוני אפשרות להסדיר את המחלוקת ביניהם בדרכי שלום ולכן עליהם יהיה להגיש בקשה ליישוב סכסוכים לבית המשפט אשר תידון קודם.

לאחר הגשת הבקשה הצדדים יחויבו בארבעה מפגשים ביחידות הסיוע של בית המשפט אשר פועלות בחינם או אצל מגשר פרטי.

בהליך ינסו הצדדים לבחון אפשרות של שלום בית או גירושין בהסכמה. ככל וההליך אינו יישא פרי הצדדים יעברו להמשך קיום ההליך המשפטי בבית המשפט. הדיונים בבית המשפט יהיו בכל הנושאים אותם אחד מהצדדים לפחות ביקש לדון עליהם בבית המשפט ומשתנים באורכם ובהיקפם בהתאם לנסיבות.

לעיתים יהיה צורך בחוות דעת חיצוניות על מנת להעריך את הנסיבות של בני הזוג כגון מומחים כלכליים בענייני חלוקת הרכוש או עובדת סוציאלית בעניינים הקשורים למשמורת על הילדים ומסוגלות הורית.  

 

כללים עקרוניים בניהול ההליך

ראשית, כבכל הליך משפטי מורכב רצוי מאד לא לערוך אותו לבד ולהסתייע בשירותיו של עורך דין מומחה בתחום. הפניה לעורך הדין חשובה על מנת להבין לעומק את האינטרסים העומדים בפניכם עוד בטרם הגשת הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה.

שנית, ההליך המשפטי הינו ארוך ועשוי לקחת בין כמה חודשים למספר שנים, בהתאם לזמינות הנסיבות, מורכבות המקרה והתנהלות הצדדים. בשל כך הגשת הכנה מוקדמת וחשיבה נכונה בטרם נקיטת פעולות כלשהן היא חשובה ביותר.

ככל ובית המשפט נתן החלטה אשר אינה מוצאת חן בעיני אחד מן הצדדים, יוכל הוא לערער עליה באמצעות ערעור או רשות ערעור על פי הנסיבות. לעיתים ההליך כולל החלטות זמניות דוגמת צווי ביניים הנוגעות לרכוש או לענייני המשמורת עד שתתקבל החלטה סופית בעניין.

לסיכום, פתיחת תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה הינו שלב ראשוני ומכריע אשר לו השפעה רבה על עתיד בני הזוג. על מנת ללמוד עוד אודות שלב זה ולייעוץ משפטי איכותי פנו לעורכת הדין הלנה שמחי, מומחית בדיני משפחה!

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן