תביעת כתובה

ראשי פרקים בעמוד:

בהתאם לדין העברי, כתובה הינה מסמך משפטי אשר נחתם על ידי הבעל טרם הכניסה לחופה. בכתובה מפורטות ההתחייבויות של הבעל לאשתו ויש בה סכום נקוב אותו הבעל מתחייב לתת לאשתו במקרה של גירושין. תביעת כתובה היא דרישת התשלום באמצעות בית דין רבני.

 

מהי כתובה?

לכאורה נראה כי הכתובה והסכום הנקוב עליה הם בעלי משמעות טקסית בלבד. אך לא כך הוא הדבר, הכתובה כאמור היא מסמך משפטי בו הבעל נוטל התחייבויות כלפי אשתו בעת הנישואין. המשמעות היא שבמקרה שבו הבעל יתרגש מאשתו באמצעות גט הוא ישלם לה את הסכום אליו הוא התחייב בכתובה. מעמד החתימה על הכתובה מתבצע טרם הכניסה לחופה בנוכחות של שני עדים, לאחר מכן מקריאים את הכתובה או חלקים ממנה בחופה ומוסרים אותה לאישה. 

 

התכלית של הכתובה

לכתובה שתי מטרות מרכזיות: האחת היא להבטיח שבאמצעות הכתובה והסכום הנקוב בה תיעשה שקילה בכובד ראש פנייה להליך גירושין, כדי למנוע מצבים בהם בגלל חילוקי דעות או מריבות זמניות בעל יתגרש מאשתו. השנייה היא דאגה לביטחון הכלכלי של האישה, גם לאחר נישואיה. בשל כך גם אישה שהתאלמנה מבעלה תהיה זכאית לסכום הכתובה. בנוסף, חשוב לדעת שלא ניתן להתנות על הכתובה והכלה אינה יכולה לוותר עליה.

 

מה כוללת הכתובה?

לכתובה מספר חלקים

עיקר הכתובה

זהו הסכום הנקוב אותו מתחייב הבעל לשלם לאשתו עם קץ הנישואין, הן בשל גירושין והן בשל פטירתו. הסכום המינימאלי נקבע בגמרא ועומד על כמאתיים זוזים (מטבע בתקופה זו), גם אם הבעל רושם על הכתובה סכום הנמוך מזה, הוא יחויב בתשלום של הסכום המינימאלי. 

 

תוספת כתובה

ניתן לכתוב בכתובה סכום העולה על המינימום, אך אין אפשרות לכפות זאת על הבעל. הדין של תוספת כתובה זהה לעיקר הכתובה, כך שבעת גירושין הוא יחויב לסכום זה. אין תשובה ברורה לגביי הצמדת הסכום למדד, ככל ויתקיים דיון בכתובה בבית משפט לענייני משפחה הוא יוצמד על מנת שתהיה לו משמעות. ככל ויתקיים דיון בבית דין רבני, לא בהכרח שתיעשה הצמדה של הסכום למדד והדבר נתון לשיקול דעתו של הדיינים בהרכב. 

 

כתובה ריאלית

לעיתים הסכום אליו מתחייבים בעלים בעת החתונה אינו ריאלי ואחראי, וכך למעשה בבוא העת הבעל אינו מסוגל לעמוד בסכום זה. לכן, עומדת לבית הדין במעמד בירור הכתובה האפשרות לקבוע סכום נמוך מזה אליו התחייב הבעל, או לפטור אותו כלל מהכתובה מתוך הבנה שהוא בכלל לא התכוון לסכום שנקבע משום שהוא הרבה מעבר ליכולת הכלכלית שלו. גם ההפך הוא נכון: במקרה שבו בכתובה נכתב סכום נמוך משמעותית או סכום שאין לו ערך כמעט, בית הדין רשאי לחייב את הבעל לשלם סכום הגבוה ממנו. 

 

נדוניה

עניין נוסף הכתוב בכתובה הוא הערכת שווי הרכוש שיש לאישה אותו היא מביאה עמה לנישואין. כך, במקרה של פירוק הנישואין הבעל מחויב להחזיר לאישה את שווי הנכסים שעברו לרשותו ממנה בעת הנישואין. חובת החזרת הנכסים נעשית רק אם הבעל קיבל אותן באופן מפורש בעת הנישואין.   

 

הליך תביעת הכתובה

כל עוד אין הסכם ממון בין בני זוג הנחתם לפני או בזמן הנישואין אשר קובע אחרת מן הכתובה, כל אישה יהודייה שנישאה כדת משה וישראל דרך הרבנות יכולה לתבוע את כתובתה יחד עם תביעת הגירושין וקבלת הגט בבית הדין. עם זאת, רק בפעמים נדירות התוצאה של התביעה תהיה חיוב של הבעל לשלם לאישה את מלוא הסכום שבכתובה. כמו כן, הרבה פעמים הסכמי גירושין בין בני זוג מכילים ויתור של האישה על הכתובה בתמורה לגט. למעשה, ברוב המקרים לא יומלץ לאישה לתבוע את כתובתה.  

 

עילות לפטור מתשלום הכתובה

הכתובה היא מסמך משפטי מחייב לכל דבר ועניין, אך בדין הדתי קיימות מספר עילות ספציפיות בעקבותן ניתן לפטור את הבעל מתשלום הכתובה לאשתו: 

 

כאשר האישה מגישה את תביעת הגירושין

 ברמת העיקרון, אם האישה עזבה ברצונה את הבית המשותף עם הבעל, לא ישולמו לה כספי הכתובה. כמו כן כאשר האישה ביוזמתה מגישה את תביעת הגירושין ותביעת הגט בבית הדין. עם זאת, אין בעובדה זו בלבד כדי לשלול את כתובתה, אלא בית הדין בוחן את הרקע והנסיבות לעזיבה והגשת התביעה ומחליט בהתאם לכך. 

 

אישה בוגדת

לפי הדין הדתי אישה אשר בגדה בבעלה לא תהיה זכאית לתשלום הכתובה, אך הדבר יקרה רק לאחר הגשת ראיות חד משמעיות בעניין

 

אישה מורדת

אישה המסרבת לקיים יחסי אישות עם בעלה, כאשר אין לה סיבה מוצדקת לכך אינה תהיה זכאית לתשלום סכום הכתובה.

 

מצבים של כפילות בין תשלום הכתובה לפיצוי גירושין

בעיקרון, לא קיימת כפילות בין תביעת כתובה לתשלום גירושין, כך שאם האישה מקבלת תשלום בגין אחת מהעילות לא תוכל היא לקבל גם בגין העילה השנייה. למרות זאת ייתכנו מקרים חריגים בהם בנוסף לתביעת הכתובה האישה תקבל פיצוי כספי בגין ההסכמה שלה לקבלת הגט.

בין המקרים שיכולים להיכלל: כשהבעל עזב את האישה לטובת אישה זרה, היא יכולה להתנות את מתן הגט בפיצוי גירושין. בנוסף, כאשר הבעל מבזבז את כספו בהימורים, מתרועע במסיבות וכדומה, האישה תוכל גם לתבוע את הכתובה וגם לתבוע פיצוי בגין הסבל שנגרם לה.

 

ענייני הכתובה ותביעת כתובה הם חשובים ומהווים נושא מרכזי אשר נדון בבתי הדין הרבניים ובתי המשפט לענייני משפחה. ההשלכות של המקרים הם רחבים ואופן הפעולה הוא מורכב, החשיבות בליווי של עורך דין מנוסה אשר ייעץ באופן פרטי וייתן ליווי מותאם היא חשובה מאד. פנו עוד היום לעורכת הדין הלנה שמחי לליווי משפטי, מקצועי ומנוסה.

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
דילוג לתוכן