ייצוג בפני בית המשפט לענייני משפחה

לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי
מלאו את הפרטים

בית המשפט לענייני משפחה מהווה ערכאה אזרחית המרכזת את כל התחומים המשפטיים הקשורים למשפחה החל מסכסוכי גירושין וירושה ועד לענייני חלוקת רכוש, משמורת ועוד. לבית המשפט לענייני משפחה אופי שונה מערכאה אזרחית רגילה בשל הרגישות והמורכבות של התחום. לאור זאת, גם הייצוג בפני בית המשפט נושא אופי מיוחד. קראו עוד על מנת ללמוד ולהכיר את הנושא.

 

הסמכות של בית המשפט לענייני משפחה

חוק בתי המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995, הקנה לבית המשפט לענייני משפחה סמכות לדון בכל הקשור לענייני משפחה, מלבד הליך הגירושין עצמו של מתן הגט, הנתונים לבית הדין הרבני.

כלומר, לבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה לזו של בית הדין הרבני בענייניים הקשורים למשפחה – הסדרי גירושין, זמני שהייה (ראיה, לשעבר), משמורת על ילדים, אפוטרופוסיות ועוד, וכן עניינים כלכליים כגון חלוקת רכוש, ירושה ועוד, אך את טקס הגט יש לבצע בבית הדין הרבני

מדובר למעשה בערכאה של בית משפט השלום הפועלת לצד בתי הדין הרבני. לאור זאת, בכל התחומים הללו קיים 'מרוץ סמכויות' בין הערכאות: הערכאה הראשונה אליה פונים בתביעה לגביי סכסוך מסוים היא זו שתדון בנושא. בשל כך לכל אחד מבעלי הדין יש אינטרס למהר לפנות לערכאה המועדפת עליהם.

 

האופי הייחודי של בית משפט לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה הוא בעל אופי מיוחד שכן העיסוק בעניינים אלו הוא רגיש ומורכב. לכן, בית המשפט מתנהל באופן שונה מבית משפט שלום רגיל: קיימת אפשרות לסטות מסדרי הדין ומדיני הראיות, שופט רשאי לקבל כל ראיה אשר לדעתו נראית מתאימה לעניין, למעט בתחומים ספציפיים.

כמו כן גם סכום התביעה עליו ניתן לדון אינו מוגבל, בשונה מערכאות אחרות. בית המשפט לענייני משפחה מפעיל לצד הדיוניים המשפטיים מערך תמיכה וסיוע אשר מורכב מאנשי מקצוע כגון עובדים סוציאליים ופסיכולוגיים אשר מסייעים לבית המשפט וכפופים אליו.

רובם המוחלט של הדיונים המתנהלים בבית המשפט לענייני משפחה מתנהלים בדלתיים סגורות על מנת לשמור על החיסיון של המתדיינים בו. בשל הייחודיות של תחום המשפחה השופטים הפועלים בו הינם בעלי הכשרה מתאימה לכך.

 

החשיבות בייצוג בבית משפט לענייני משפחה

דיני משפחה הם עניין מורכב בעל רגישות גבוהה מאד. הצורך בייצוג מנוסה ומדויק בתביעות המורכבות הוא חשוב. לרוב ייצוג זה נעשה על ידי עורכי דין פרטיים המייצגים כל צד. הצורך בטיפול מהיר ויעיל ובמתן מענה לרצונות של האדם המיוצג בבית המשפט הוא חשוב.

לצד ההגנה על צרכי המיוצג והובלתם בבית המשפט, הצורך במייצג אשר מבין במורכבות ההליך תוך מתן יחס אישי הוא גדול, על מנת להפיק את התועלת המיטבית מההליך. חשוב להדגיש שבמקביל לייצוג באמצעות עורכי דין פרטיים קיימים גם גופי סיוע שונים אשר מנגישים את הייצוג לציבור הרחב.

סיוע משפטי מטעם משרד המשפטים

משרד המשפטים מציע מערך סיוע וייצוג לאזרחים בתחומים משפטיים שונים, בין היתר גם בפני בית המשפט לענייני משפחה. מדובר בסיוע המוענק ללא כל תשלום (מלבד תשלומי אגרה) הניתן על בסיס תנאי זכאות הנקבעים על פי רמת ההכנסה.

הסיוע כולל ייצוג משפטי בפני בית המשפט ובהליכים השונים כגון ענייני זמני שהייה, מזונות, חלוקת רכוש, אלימות במשפחה, יישוב סכסוכים, תביעת כתובה, אפוטרופוסיות, אימוץ, צוואות וירושות ועוד. על מנת לממש את הזכות לסיוע יש להגיש בקשה למשרד המשפטים באמצעות טופס סיוע מקוון אשר יעבור לבדיקה של משרד המשפטים.

 

סיוע משפטי חיצוני מטעם גופים שונים

מאחר והסיוע המשפטי מטעם משרד המשפטים תלוי בעמידה בתנאים מסוימים, אלו אשר הגישו בקשה ולא נמצאו זכאים יכולים לפנות לקבלת סיוע משפטי מגופים משפטיים נוספים חיצוניים. בין הגופים המסייעים כלולים ארגון 'שכר מצווה", ארגון 'מרווה', ארגוני הנשים נעמת, ויצו, מרכז רקמן לקידום האישה ועוד.  

גופים אלו מעניקים סיוע משפטי ללא תשלום הניתן בהתנדבות מלאה על ידי עורכי דין גירושין מנוסים. לרוב גם גופים ועמותות אלו יבקשו תשלום סמלי המקביל לדמי אגרה. הבחירה בגוף הייצוג אליו פונים תלויה גם בסוג ההליך אליו אתם נדרשים ובאופי הארגון והתאמתו לרצון ולאינטרסים שלכם.

 

ייצוג נפרד לילדים בהליכים אזרחיים בענייני משפחה

כיום בהליכים הקשורים לילדים ובני נוער נוטים בבתי המשפט לייצג אותם באופן נפרד, זאת כאשר אין אפשרות לייצוג על ידי ההורים: אם בשל ניגוד עניינים, אם בשל רצון נפרד של הילד או מסיבות נוספות ולכן קיימת לילדים זכות לייצוג על ידי ממונה נפרד בהליך המשפטי.

הדבר נובע מתוך הכרה בילד כאדם עצמאי נפרד מהוריו ובעל זכויות ורצונות השונות ממנו. בשל כך, מטרתו של ייצוג משפטי נפרד לילדים היא לאזן בין מגוון השיקולים לטובת הילד וויסות הלחצים המופעלים עליו יחד עם הנגשה והסברה של ההליך.

כתוצאה מכך הועדה לזכויות הילד של משרד המשפטים ביקשה להסדיר את עניין הייצוג, לקבוע באילו נסיבות יהיה מוצדק למנות מייצג לקטין, להגדיר את התפקיד של המייצג ולהבטיח את איכות הייצוג וכללי האתיקה הכרוכים בו.

ייצוג בבית משפט לענייני משפחה הוא עניין חשוב ומורכב ויש בו כדי להשליך על טיב ההליך המשפטי ואיכותו. על מנת לקבל ייעוץ מקצועי בנושא, פנו לעורכת דין לענייני משפחה הלנה שמחי לייצוג וליווי איכותי ומנוסה!

 

ייצוג בפני בית המשפט לענייני משפחה
ייצוג בפני בית המשפט לענייני משפחה

שאלות ותשובות - ייצוג בפני בית המשפט לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה, הוא בית הדין האחראי בישראל על ענייני המשפחה וכל מה שאלה כוללים, מלבד הליך הגירושין, שסמכותו שמורה לבית הדין הרבני בישראל.

ייצוג בפני בית המשפט לענייני משפחה, יידרש בעת שנגיש תביעה או שתוגש נגדנו תביעה בכל הקשור לענייני המשפחה והיוצא בהם, וכן גם פשוט במקרים בהם נהיה בהליך גירושין או הליכים שונים המחייבים ייצוג ותקשורת עם בית המשפט.

כאשר אנחנו ניגשים לבית המשפט לענייני משפחה, יש צורך בייצוג על ידי עורך דין הבקי ומומחה בעניינים אלו. ניתן לקבל סיוע משפטי מטעם משרד המשפטים, אשר מאפשר ייצוג לאזרחים בחינם, אך מומלץ במידת האפשר להסתייע בעורך דין חיצוני המומחה ובקי בתחום כדי לקבל את התמיכה המיטבית.

כל הליך שמתנהל מול בית המשפט לענייני משפחה, הוא הליך גורלי, שיקבע את עתידנו ואת הקשר וההסדרים שלנו מול האנשים הקרובים וכן הממון שלנו – לכן חשוב להיעזר בעורך דין מומחה הבקי ובעל ניסיון בתחום.

שתפו בקליק
עו"ד הלנה שמחי
עו"ד הלנה שמחי

עורכת דין הלנה שמחי הינה מומחית בתחום דיני משפחה.
היא בעלת משרד עריכת דין מוביל, כיהנה כסגנית ועדת בתי משפט לענייני משפחה מחוז מרכז, כהנה כסגנית וועדת בתי דין רבניים מחוז מרכז, כיהנה כחברה בועדת ניסוח משפטי של לשכת עורכי דין מחוז ת"א והיא מוזמנת מידי שנה להרצות בכנסים בינלאומיים בכל הקשור לדיני משפחה, גירושין והורות משותפת.

ייצוג בפני בית המשפט לענייני משפחה
Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 114 ביקורות
×
js_loader