האם ידועים בציבור יירשו את בני זוגם?

הפסיקה הכירה בזוגות ידועים בציבור כבעלי זכויות דומות לזכויות של זוגות נשואים

בשיתוף משפטיפ - עו"ד הלנה שמחי 14:24 06.01.16

ידועים בציבור הם בני זוג הנמצאים במערכת זוגית ומנהלים משק בית משותף, אך אינם נשואים. החקיקה בעניינם של ידועים בציבור אינה מוסדרת בישראל, אולם, הפסיקה הכירה בזוגות ידועים בציבור, כבעלי זכויות דומות לזכויות של זוגות נשואים. אחת מן הזכויות החשובות שבהן היא זכות הירושה.

 

דיני הירושה בישראל

כאשר אנו עוסקים בענייני ירושות וצואות, החוק המרכזי הרלוונטי לנו הוא חוק הירושה. על פי חוק זה, עזבונו של אדם אשר הלך לעולמו יחולק בהתאם לצוואתו, ובהעדר צוואה -על פי חוק הירושה. צוואה היא מסמך משפטי באמצעותו יכול כל אדם לקבוע את זהות יורשיו ואת חלקם ברכושו.

לשם עריכת צוואה, יש לפנות אל עורך דין העוסק בדיני משפחה, אשר ינסח צוואה המשקפת את רצונו הכנה של המצווה. צוואה מתייחסת לכלל רכושו ומנוסחת באופן ברור, ואינה מותירה מקום למחלוקת פרשנית עתידית בין היורשים.בהעדר צוואה, או אם הצוואה איננה תקפה, יחולק רכושו של המנוח, כאמור, על פי חוק הירושה.

 

מעמדם של ידועים בציבור

מעמדם של ידועים בציבור הושווה למעמדם של זוגות נשואים, דבר הבא לידי ביטוי בין היתר בזכויות הירושה: ידועים בציבור יורשים את בן או בת הזוג כל עוד לא נקבע אחרת מכוח צוואה. כלומר, ביטול זכות הירושה של ידועים בציבור תהיה בצוואה בלבד.

עם זאת חשוב להבהיר כי זכות הירושה של ידועים בציבור נוצרת בהתקיימם של שלושה תנאים מצטברים:

חיי זוגיות: בני הזוג קיימו יחסי זוגיות ומשפחה, יחסיהם היו טובים והתבססו על אהבה ואמון. חשוב להדגיש כי הכוונה היא לא רק למצב היחסים של בני הזוג לאורך השנים, אלא גם בסמוך לפטירתו של בן הזוג.

משק בית משותף: ישנם סממנים ברורים של שיתוף במערכת היחסים, ואלו אינם חייבים להתבטא דווקא בהיבט הכלכלי, אלא הדברים נבחנים במבט סובייקטיבי על פי סגנון החיים של בני הזוג. כך למשל, חשבון בנק משותף יכול למלא דרישה זו אך גם תוכניות משותפות לעתיד.

בני הזוג לא נשואים לאחרים: במועד פטירתו של בן הזוג/בת הזוג, אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר.

נדגיש כי למרות שידועים בציבור זכאים לרשת את בני הזוג בדיוק כמו זוגות נשואים, הרי שבשונה מזוג נשוי, סטטוס של ידועים בציבור הוא טעון הוכחה. על כן, יש להציג בפני בית המשפט ראיות לטיב היחסים, כך שבית המשפט ישתכנע כי בני הזוג היו ידועים בציבור.

 

פנייה אל עורך דין דיני משפחה

בענייני ירושות וצוואות, כדאי מאוד לפנות לייעוץ משפטי של עורך דין דיני משפחה, שיוודא את מלוא מימוש הזכויות המגיעות לבן או בת הזוג. למותר לציין, כי הדרך הטובה ביותר לדאוג לעתידם הכלכלי של הקרובים אלינו, היא באמצעות עריכת צוואה שקובעת במפורש מי הם היורשים של הרכוש ומהו חלקם בעיזבון.

עו״ד הלנה שמחי, עו"ד ומגשרת מוסמכת לענייני משפחה

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן