פתיחת תיק גירושין

ראשי פרקים בעמוד:

כאשר בני זוג נשואים מחליטים לפרק את הקשר הזוגי והתא המשפחתי, הם יפנו להליך גירושין. ההליך מתחיל באמצעות פתיחת תיק גירושין ברבנות שלה סמכות בלעדית בניהול טקס הגירושין וסידור הגט. על מנת ללמוד ולהבין יותר על האופן שבו נפתח תיק הגירושין, ההשלכות על פעולה זו, אפשרויות חלופיות, זכויות ועוד, ראו את המידע שלפניכם:

 

כיצד מגישים בקשה לפתיחת תיק גירושין

כאמור, בני זוג אשר החליטו לפרק את התא המשפחתי ולנקוט בהליך הגירושין, מתחילים את ההליך באמצעות פתיחת תיק גירושין ברבנות. במדינת ישראל הדין האישי שחל לענייני נישואין וגירושין נתון באופן בלעדי לדין הדתי, כאשר כל אדם נדון לפי ההשתייכות הדתית שלו. לכן, בני זוג המעוניינים להתגרש יכולים לבצע את הליך הגירושין עצמו, כלומר את טקס קבלת הגט רק בבית דין רבני. עם זאת, ניתן לפתוח את תיק הגירושין ולנהל את שאר העניינים של ההליך גם בערכאה אזרחית בבית המשפט לענייני משפחה, אך טקס הגירושין כאמור נעשה רק בבית הדין הרבני. 

 

מה נדרש על מנת לפתוח תיק גירושין 

כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש, עליו להגיש כתב תביעה ולמלא בו את פרטיו ואת פרטי בן הזוג. עוד קודם לכך רצוי וחשוב להתקשר עם עורך דין או טוען רבני כדי שילווה את ההליך. בכתב התביעה יש לכתוב עילה לגירושין, כלומר לפרט את הסיבה לבקשת הגירושין אשר לה נלוות הוכחות ועדויות. לאחר הגשת הבקשה בית הדין כשלב מקדמי ינסה לבדוק האם קיימת אפשרות לעשיית שלום בית, אם הגיע למסקנה שזה לא אפשרי, הוא יפתח את התיק לדיון. כאשר קיימת עילה ברורה והוכחות נלוות בית הדין ינסה לכפות על הצד השני גירושין במקרה שבו הצד השני מסרב.

 

טקס הגירושין עצמו וקבלת פסק הדין

טקס מתן הגט בבית הדין הרבני הוא למעשה טקס הלכתי-דתי בו הבעל מוסר לאישה ”גט”. בתחילת הטקס שלושה דיינים ישוחחו עם בני הזוג ויבררו שהגירושין אכן נעשים מרצונם החופשי, הם יסבירו לזוג את ההשלכות ההלכתיות שיגיעו עם הגירושין. לאחר מכן נכתב הגט על ידי סופר בדיו שחור על גבי קלף, מתבצעת הקראה של תוכן הגט והעדים חותמים עליו ומוודאים שהצדדים מבינים את תוכן הגט ומעוניינים בו.

לאחר מכן מתבצעת מסירת הגט, הבעל מוסר את הגט ישירות לידי האישה המקבלת אותו. לאחר מסירת הגט הדיינים מבהירים שוב את משמעותו ומתירים לאישה להינשא לכל אדם, בפרט לכהן. כאמור, הטקס נעשה במעמד של שלושת דייני בית הדין, שני עדים, בני הזוג ומלוויהם. בסיום הטקס בית הדין מוסר לצדדים פסק דין סופי המעיד על הגירושין וחתום בידי בית הדין ושלושת הדיינים שבהרכב, בכך למעשה מסתכם טקס הגירושין עצמו. 

 

מרוץ סמכויות 

כאמור, מתן הגט וטקס הגירושין עצמם יכולים להתקיים רק על פי הדין הדתי במעמד אשר מתרחש בבית דין רבני. עם זאת, בשאר התחומים הסובבים את הליך הגירושין כגון חלוקת הרכוש, מזונות, משמורת ילדים וכו’, לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה. המוסד הראשון אליו מבאת הבקשה לדיון בכל תחום יהיה זה שידון בו. כך למעשה נוצר המושג ‘מרוץ סמכויות’  – לכל אחד מבני הזוג יש אינטרס למהר ולהגיש את התביעה למוסד אשר לדעתו ייטיב עמו, בשל העובדה שלדין הדתי ולדין האזרחי השלכות שונות. לכן, טרם הגשת תביעה בעניין גירושין בנושאים אלו חשוב להיוועץ בעורך דין ולקבל חוות דעת ממומחים על מנת להבין אילו יתרונות וחסרונות קיימים בכל ערכאה ובכך לדעת באיזה בית דין רצוי לבחור.  

 

גירושין בהסכמה

לא כל הליך גירושין צריך להתנהל בחוסר הסכמה, קיימות אפשרויות רבות וטובות לנהל הליך גירושין בדרכי שלום תוך שיתוף פעולה. בני הזוג יכולים לערוך ביניהם הסכם גירושין שבו הם יקבעו את התנאים בהם מעוניינים הם לפרק את הנישואין ולהחליט יחד על כל ההשלכות שנובעות מפירוק זה. להסכם יש תוקף משפטי, הוא נערך בנוכחות של עורך דין ובאמצעותו. ההסכם מתייחס לשלל הסוגיות בגירושין: סידור הגט, חלוקת הרכוש והחובות בין בני הזוג, משמורת על ילדים במידה ויש, תשלום מזונות ועוד.

להסכם גירושין יתרון עצום ביעילותו וביכולתו לחסוך זמן יקר בדיונים בבתי משפט בהליך הגירושין. את ההסכם יש להגיש את לבית משפט לענייני משפחה או לבית דין רבני על מנת שיהיה לו תוקף משפטי. חשוב להזכיר שטקס הגירושין עצמו, כלומר הליך מתן הגט יכול להיעשות אך ורק בבית דין רבני. 

 

עלויות פתיחת תיק גירושין

מלבד העומס הנפשי והרגשי, להליך גירושין גם עלויות כספיות משמעותיות. למעשה, הליך הגירושין לרוב אינו מתחיל בפתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, אלא כבר בפניה לעורך דין לשם ייעוץ וליווי משפטי, כך שהעלויות מתחילות להצטבר כבר משלב זה. לא קיימת עלות קבועה לייצוג המשפטי, והיא תלויה בנסיבות ומשתנה בין מקרה למקרה.

בנוסף לכך, קיימת אגרת תשלום לבית המשפט אשר כיום עומדת על סך כמה מאות בודדות של שקלים. רצוי לתכנן מראש ולהבין את ההשלכות הכלכליות של כל אחד משלבי ההליך ובכך לשקול היטיב כל צעד ותוצאותיו הכלכליות. 

 

החשיבות במעורבות של עורך דין גירושין בהליך

שלב פתיחת תיק הגירושין הוא נקודת הפתיחה של הליך הגירושין כולו, מה שהופך אותו לחשוב מאד ובעל השפעה מהותית על ההמשך. על מנת להבין את הזכויות והחובות בהליך וכיצד לנהל את אותו ביעילות מרבית, חשוב להיוועץ בעורך דין מומחה לענייני גירושין אשר ייתן מענה מסור ומקצועי וינהל את האינטרסים שלכם באופן הטוב ביותר. 

 

כאמור, פתיחת תיק גירושין מהווה שלב ראשוני ומכריע על המשך הליך הגירושין. על מנת לעבור את השלב באופן הטוב ביותר פנו עוד היום לעורכת הדין הלנה שמחי לייצוג מקצועי, רגיש ומנוסה בענייני גירושין!

שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
דילוג לתוכן